Kevadine seahernes
(Lathyrus vernus)
kurelääts, metshernes, ussiernes, imetlemiserohi

Kevadel õitseb varjukates lehtpuumetsades palju lilli. Üks tavalisemaid neist on kevadine seahernes, kes õitseb aprillis ja mais. Seejuures muudavad kevadise seaherne õied pidevalt värvi. Puhkemisel on need lillakad või punakad, siis roosad, tasapisi muutuvad järjest sinisemaks. Kui õied kuivama hakkavad, siis on need enamasti päris helesinised. Kuna kevadise seaherne õied on küllalt suured, siis on ta arusaadavalt ilutaimede pikas nimistus. Ta kasvab enamasti puhmikutena ja sobib nii poolvarjuliste alade haljastamiseks. Ilus ei ole ta mitte ainult kevadel, sest erinevalt paljudest varakevadistest õitsejatest püsivad kevadise seaherne lehed isegi septembrini.

Kevadise seaherne äratundmiseks ei ole õisi vajagi, väga iseloomulikud on ka tema lehed ja kasvuviis. Paarissulgjad liitlehed on tal suuremad kui teistel seahernestel, samas puuduvad tal köitraod, mis teistel esinevad. Lisaks tavalistele lehtedele on kevadisel seahernel ka väikesed abilehed. Abilehed on leherootsu alusel otse varrele kinnituvad väikesed lehekesed, mille kuju ja suurust on liblikõielist määramisel sageli tähtis silmas pidada. Suurelehelistest hernestest ja ubadest eristab tema lehtedel väga pikalt teritunud lehetipp, mis lõpeb väikese pehme ogaotsaga. Lehe alumine pind on selgesti läikiv, veidi sinakas. Nii suuri lehekesi ei ole mõistagi ühel lehel kuigi palju: kolm paari. Lisaks tavalistele lehtedele on kevadisel seahernel olemas ka veel abilehed. Need on leherootsude alusel olevad otse varrele kinnitunud väikesed lehekesed.

Juba kaugelt võib selle taime ära tunda tugeva püstise kasvuviisi järgi. Kevadeti on taim küllalt hõre, sest ülemised lehed avanevad alles õitsemise lõpu poole. Õitsemise ajal ja veidi peale seda on kevadine seahernes väga hea söödataim kõigile koduloomadele, kes vaid satuvad tema varjukatesse kasvukohtadesse.

Silmapaistvad suured õied meelitavad kohale mesilasi. Tolmeldamise eest saavad nad tasuks korraliku nektarisaagi. Mesinikud hindavad teda meetaimena kõrgelt, aga sellega kevadise seaherne kasutamisvõimalused ei piirdu. Vanarahvas on temaga ravinud mitmeid äranõidumisest põhjustatud hädasid, millele viitab näiteks rahvapärane nimi imetlemiserohi.