Eestikeelne nimi kibuvits (perekond)
Ladinakeelne nimi Rosa L.
Rahvapärased nimed orjavits, okasroos, kibusk, haukaküüds, koidukannid, pistlik
Süstemaatiline kuuluvus Perekond kibuvits kuulub sugukonda roosõielised.
Eluvorm Ühekojalised heitlehised, harvem igihaljad püstised või ronivad põõsad. Kõrgus kuni 3 m.
Õis Mõlemasugulised, viietised (tupplehti harva ka 4), rohkete tolmukatega suured õied. Õie läbimõõt sageli kuni 5, harva kuni 12 cm. Värvuselt sagedamini roosast tumepunaseni, harvem valged või kollased, lõhnavad tugevasti ja meeldivalt. Üksikult või kobarjate kuni pöörisjate, vahel sarikjate õisikutena.
Vili Tõrsik (koguvili), milles osapähklikesed asetsevad õõnsas lihakaks muutunud õiepõhjas. Värvuselt harilikult punane, harvem kuni must. Pähklikesed üheseemnelised. Tõrsiku sisemus sageli karvane. Valminult on viljaliha pehme, lihakas, hapu, söödav, sisaldab rohkesti erinevaid vitamiine.
Leht Vahelduvalt kinnituvad paaritusulgjad liitlehed. Lehed on abilehtedega kokku kasvanud.
Vars Võrsed on püstised, kaetud sirgete või kõverate ogadega.
Maa-alune osa Hästiarenenud sammasjuurestik.
Paljunemine Looduses paljuneb seemnetega või vegetatiivselt juurevõsude abil. Kultuursorte paljundatakse pookimisega ja pistikutega.
Levik ja ohtrus Põhjapoolkera parasvöötmes ja lähistroopilises vööndis, üksikute liikide levila tungib põhjas kuni tundraaladeni. Enamik kultuurroosidena tuntud liike pärineb Kesk- ja Edela-Aasiast.
Kasvukoht Looniidul, pärisniidul, puisniidul, vahel ka metsaservades. Enamasti valguslembesed. Meil looduslikud liigid on külmakindlad, kuid rohked kultuursordid külmaõrnad. Viimased on ka võrdlemisi nõudlikud mullaviljakuse ja -niiskuse suhtes.
Koht ökosüsteemis Tolmeldavad putukad saavad nektarit, vilju söövad loomad.
Kaitse Eestis ei kuulu ükski kibuvitsaliik kaitstavate taimede nimekirja.
Kasutamine Mõningaid liike kasvatatakse tööstuslikel eesmärkidel: kroonlehtedest toodetakse roosiõli. Toiduainetööstuses tehakse kroonlehtedest keedist, ka peale roosiõli eraldamist. Paljude meie looduslike liikide viljad sisaldavad rohkelt vitamiini C ja ka teisi, mistõttu need on polüvitamiinpreparaatide tooraineks. Kasvatatakse dekoratiivsetel eesmärkidel, eriti hinnatud on täidisõielised sordid. Paljude liikide viljadel on suur tähtsus rahvameditsiinis. Tarvitatakse teena, on hea vitamiiniallikas, kuid ka sapinõristi ja organismi tugevdaja-taastaja. Kibuvitsa viljadest võib valmistada ka moosi.