Kollane kuldtäht
(Gagea lutea)
kihtlill, linnupiim, kuldlilleke, taevatäht

Metsalilli, see tähendab, metsas kasvavaid rohttaimi, mõjutavad kõige rohkem metsas kasvavad puud, sest nemad kujundavad keskkonna teiste liikide jaoks. Puud võtavad suurema osa valgusest ja mulla veest ning mineraalidest. Nii peavad kõik rohttaimed kohandama oma elu puude järgi. Hea näide ühest kohastumise võimalusest on kollasel kuldtähel.

Kollane kuldtäht õitseb varakevadel, enne lehtpuude lehtimist, kui päikesevalgus pääseb vabalt mullani. Kuldtäht on valguslembene ja nii ei suuda ta paksu metsa all kasvada. Talle sobivad ainult lehtmetsad, sest okasmetsad pole nii viljakad ega kevadel piisavalt valged. Niisiis kasvab kollane kuldtäht salu-lehtmetsades, vahel ka segametsades ning hakkab õitsema juba aprillis - sest ainult siis on neis metsades palju valgust.

Kuldtähe nimi õigustab ennast igati. Tema õied on tähekujulised ja kuldkollast värvi. Taime rahvapärastest nimedest on teada veel näiteks taevatäht ja kuldlilleke. Taime kollased õied jäävad hästi meelde seetõttu, et kuldtähed kasvavad väga suurte rühmadena koos. Nad ei kasva küll tihedalt, aga võivad hõredalt katta terve metsaaluse. Selline kollane muruvaip meeldib ka aednikele ja miks siis mitte kuldtäht koduaeda kasvama tuua. Ta sobib kõikjale murusse. Peale õitsemist kuldtähe maapealsed osad kuivavad ja kaovad kiiresti, taimi, mis kiirelt pärast õitsemist närbuvad nimetatakse efemeroidideks.

Päriselt taim peale õitsemist ei hukku. Kuldtähed on mitmeaastased taimed, kellel on mullas väike sibul. Eestis kasvab ka teisi kuldtähe liike. Kollane kuldtäht on ainus, kellel on mullas varre alusel vaid üks hallikas sibul. Teistel on neid vähemalt kaks. Samas võib see sibul kasvatada suure hulga tütarsibulaid, mis asuvad mullas mõnevõrra sügavamal.

Tütarsibulad kasvavad alguses aeglaselt ja alles mõne aasta möödudes hakkavad kiiremini kasvama. Peagi hakkavad ka need omakorda väikesi tütarsibulaid tootma, mitte aga veel õitsema. Kui kuldtäht õitsema hakkab, on tema tütarsibulate kasvatamise võime läinud. Edaspidi saab ta ainult seemnetega paljuneda. Kuldtähe seemneid kannavad laiali sipelgad.