Lamba-aruhein
(Festuca ovina)
mättahain, maarja-kastehein, harjashein, orashain

Lamba aruheina tunneb ära väikeste tihedate karedate puhmaste järgi. Lamba-aruheina lehed on kitsamad kui ühelgi teisel aruheinal, need on lausa juuspeened. Tegelikult on need pisut laiemad. Nimelt on lamba-aruheina lehed pikuti kahekorra kokku keeratud, kuid nii tihedalt, et lehte lahti teha ei õnnestu. Ka punasel aruheinal on pikuti kokku murtud kitsad lehed, kuid küünt vahele ajades õnnestub leht lahti voltida - selle tunnuse järgi saab liike omavahel eristada. Lamba aruheina lehtede läbimõõt on tavaliselt vaid pool millimeetrit ja näppudega lehetipust allapoole vedades on lehed veidi karedad. Aruheinade lehtedel on veel üks huvitav määramistunnus. Nende ülemine ots on sageli ühe veidi sissenöördunud kohaga, just nagu oleks keegi lehte hammustada proovinud. Leherood on aruheinadel kõik enam-vähem ühesugused.

Lambaga ei ole lamba-aruheina nimi asjata seotud. Taim on tähtis lambakarjade toit. Miks just lambakarjade? Lammas on leplik koduloom, kellele kõlbavad toiduks paljud teistele kariloomadele sobimatud taimed. Nii saavad lambad söönuks ka sellisel karjamaal, kus näiteks veised nälga jääksid. Lamba-aruheina teised koduloomad peale lammaste eriti ei taha, kuigi taim on hea söödaväärtusega.

Lammastega on see aruheina liik veel ühel moel seotud. Kui viljakamatel muldadel on karjatatud suuremaid loomi, siis lambad on pidanud leppima kehvemate, näiteks väga kuivade karjamaadega. Just sellisel kehval ja toitainevaesel mullal lamba-aruhein kasvabki. Ta on sageli päris liivikute asukas. Otsesele kõrvetavale päikesele eelistab ta siiski puude või põõsaste varju. Eestis lamba-aruheina põldudel ei kasvatata, küll tehakse seda mitmel pool Ameerikas ja Austraalias. Seal on suuri maa-alasid, kus teised kõrrelised ei kasva, lamba-aruhein saab aga suurepäraselt hakkama.

Mõningal määral on lamba-aruheinast isegi inimesel kasu. Seda küll mitte lehtedest, vaid juurestikust. Juurtest saadakse kiudu, mida on kasutatud nii polsterdamiseks ja pakkimiseks kui ka paberi, pintslite, köite ja mattide valmistamiseks.