Harilik luuderohi
(Hedera helix)
jooksvarohi, ehvei, eefeu, aknavääne

Usutavasti ei oska te arvata, et luuderohi kasvab Eestis ka looduslikult! Siin peetakse teda enamasti ikka toataimena, harvem kasvatatakse ka majade ümbruses, haljasaladel ja kalmistutel. Eestis on luuderohi oma levila põhjapiiril, meie kliima on talle natuke liiga külm.

Eesti tingimustes õitseb luuderohi väga harva ja nii pole enamasti võimalik näha tema pisikesi rohekaid õisi, mis asuvad suurtes sarikjates õisikutes. Lõuna pool Euroopas, kus luuderohi on väga sage nii looduses kui ilutaimena, peetakse tema õisi väga heaks meeallikaks. Huvitav on see, et sobivas kliimas õitseb luuderohi sügisel. Septembris-oktoobris puhkevad õied ja marjataolised luuviljad valmivad kevadeks. Kui luuderohi Eestis ka õitseb, siis augustis. Viljad on luuderohul peaaegu mustad.

Luuderohi ei ole taimele nimeks antud põhjuseta. Vanarahvas on temaga ravinud mitmeid luuhaigusi. Luuderohust on tehtud keedist, milles vannitati haigeid kohti. Kuna taim on mürgine, ei ole teda seespidiselt tarvitatud. Isegi taimemahla nahale sattumine võib põhjustada tugeva ärrituse. Söömine kutsub esile ägeda oksendamise, millega kaasneb tugev kõhuvalu. Sellises olukorras tuleb kiiresti kutsuda arstiabi.

Nii et ise luuderohuga ravitsema hakata ei ole kuigi mõistlik ja ülepea ei või teda loodusest korjata ravimiks ega muuks otstarbeks - Eestis on luuderohi looduskaitse all (II kategooria). Luuderohi nimelt, kes paljude teadmata meil looduslikult kasvab, on üpris haruldane. Kohata võime teda vaid üksikutes kohtades Hiiumaal ja Saaremaal. Seal ronib ta niisketes varjukates sega- või lehtmetsades kuni kuue meetri kõrgusele puu otsa, sagedamini aga roomab mööda maad. Selliselt käitudes on taimel kergem talv üle elada, sest nii jääb ta lume alla. Luuderohtu võib pidada Eesti pärismaiseks liaaniks - puitunud varrega mitmeaastaseks ronitaimeks. Soojematel aladel võib luuderohi kasvada väga suureks ja ronida väga kõrgele, isegi kuni kolmekümne meetri kõrgusele. Kuna ta on igihaljas, siis võib ainuüksi luuderohi koos puudega luua tõelise padriku või džungli mulje.

Luuderohi on laialt levinud ilutaimena. Meil kasvatatakse toas mitmeid erinevaid liike ja vorme. Kõik need erinevad lehtede kuju, suuruse, värvuse ja muu poolest. Kuid iluaedades on teda kasvatatud juba isegi antiikajal. Luuderohi on Antiik-Kreekas seotud ka religioossete tavadega - ta on pühendatud veinijumal Dionysosele. Sageli võib lõunamaiste vanade kõrtside ustel kohata luuderohu kujutist.