Mägiristik
(Trifolium montanum)
valge ristikhein, valge härjapea, jaanirohi, isurohud

 Seega peitub enamik mägiristiku saladusi tema õites.

Mägiristik on samuti valgeõieline, nagu valge ristik. Sassi nad omavahel siiski ei lähe. Valge ristik roomab mööda maad ja tõuseb harva enam kui kümne sentimeetri kõrgusele, mägiristik on aga püstise varrega taim ja tema vars võib kasvada isegi kuuekümne sentimeetri kõrguseks. Kui valgel ristikul näeme pealt vaadates vaid rohkeid lehti, siis mägiristikul on vaid üksikud lehed piklike lehekestega. Mägiristiku vars on sageli täiesti harunemata. Nii on ta meie üks tugevama välimusega ristikuid. Tema vars isegi puitub sügise poole ning seetõttu on ta õitsemise lõpul ja pärast seda üpris väheväärtuslik söödataim. Kevadel on ta siiski paljudele loomadele maitsev suutäis. Eeskätt meeldib ta lammastele.

Mägiristiku õied on koondunud kuni sajakaupa suurtesse valgetesse või kreemikatesse nuttidesse. Neil on harukordselt tugev mee lõhn. Nii meelitavad mägiristiku kogumikud kohale rohkesti mesilasi ja taim on ka mesinike hulgas väga hinnatud.

Mägiristikust tehtud teel tugevat mee maitset või lõhna ei ole, see on ennemini veidi ebameeldiva maitsega. Siiski on rahvameditsiinis selle teega ravitud paljusid nn naistehaigusi. Vähem on temast kasu saanud mehed. Selline jook vähendab köha ja kiirendab venituste paranemist.

Ka loomade ravimisel on mägiristikust abi. Selleks koguti õitsvaid taimi. Et seda tehti jaanipäeva paiku, kui taimed alles noored, siis on tekkinud nimesid, mis on seotud jaanipäevaga. Talvel, kui lehmal sündis vasikas, keedeti mägiristiku teed ja anti lehmale juua, seda anti loomadele ka isutõstva vahendina. 

Üldiselt on mägiristik Eestis küllalt tavaline taim, kes eelistab lubjarikkaid muldi. Seega tasub teda otsida eelkõige valgusküllastelt paepealsetelt ja aruniitudelt. Sageli võib teda näha näiteks Lääne-Eesti kadastikes ja hõredates männimetsades. Kogudes tuleks kääridega lõigata vaid taime ülemine osa, see on väärtuslikum. Nii jääb mulda mägiristiku jäme juurikas, millest järgmisel aastal kasvab uus taim.