Mets-kurereha
(Geranium sylvaticum)
punaseroosirohi, nõiapiirits, pistjalill, käokatal

Kõik on arvatavasti näinud kullerkupu lehti meenutavate haraliste lehtedega lillaõielisi kurerehasid. Harva teatakse nende täpset liigi- ehk eesnime. Põhjuseks on kurerehade mõnetine sarnasus. Tegelikult piisab liigi täpseks määramiseks taime pisut tähelepanelikumast uurimisest ja paha ei teeks luubi omamine.

Tuleb vaadata, kas juurmised lehed on sügavalt jagunenud viieks- või seitsmeks hõlmaks. Edasi tuleb vaadata karvade asetust üksikutel õie raagudel. Mets-kurerehal on karvad õieraagudega risti ja tegemist on näärmekarvadega, mis tähendab, et karvade tipus on väikesed kerekujulised näärmemahutid. Läbiviidud vaatlustest peaks piisama, et eristada mets-kurereha aas- ja soo-kurerahast - just nemad on mets-kurerehaga kõige sarnasemad.

Väikesi erinevusi on kurerehade kasvukohtades, aga sageli võib kohata erandeid ja mitte kõige tüüpilisemas kasvukohas kasvavaid taimi. Mets-kurereha eelistab kasvada poolvarjulistes metsades, sellest tema eesnimi, mets. Nime teine pool, perekonnanimi, viitab lehtede kujule. Eks need meenuta veidi haralist reha. Kuid miks just kure reha? Ega ta pärimuse järgi olegi alati just kurereha, vahel ka näiteks konnareha, aga “kurg” on nimes arvatavasti viljade kuju pärast. Kurerehade viljad on pikad ja peenikesed ning meenutavad kure kaela või nokka.

Viljade elu on kurerehadel üpris omapärane. Nad tekivad viiest eri sigimikust ja sega nimetatakse neid viiest osaviljast koosnevateks liitviljadeks.  Kui õitsemise ajal olid õied näoga päikese poole, siis viljade valmides vajuvad longu. Kõik see on seotud kurerehade levimisega. Ühel hetkel, kui viljas küpsevad seemned on valmis, tõmbub üksiku osavilja sein spiraalitaoliselt rulli, seejärel teine, kolmas, neljas ja viies - osaviljade kaupa. Nii lendavad seemned igas suunas laiali ja võivad alguse anda uuele kurerehataimele.

Loomasöödana ei ole mets-kurereha hinnatud, ka väärtuslik meetaim ta pole, aga parkidesse muru kaunistama sobib ta kindlasti, tal on suured õied ja pikk õitsemise aeg. Vanarahvas on teda kasutanud kollase ja sinise värvaine saamisel ning mõningate haiguste, pistitõvede, raviks.