Maamõõl
(Geum urbanum)
maamööl, maovõlg, krässid, öörabatsehein

Maamõõl ei kasva nii suurte kogumikena kui ojamõõl, kuid tavaline on ta siiski kogu Eestis. Õitsedes maa- ja ojamõõl segi ei lähe. Ojamõõla õied on tumepunased ja longus, maamõõlal kollased ja püstised. Pigem võib maamõõla ära vahetada meie kolmanda mõõla, püstmõõlaga. Temagi õied on kollased ja püstised. Püstmõõla õied on enamasti suuremad kui pooleteisest sentimeetrit, maamõõlal väiksemad. Selliseid pisikesi õisi jõuavad kanda peened õieraod ja nii on need maamõõlal pikad ja peened, ehkki tihedalt kaetud karedate karvadega ja pehmete udemetega. Püstmõõla õieraod on tugevamad ja jämedamad. Kui mõõlad ei õitse, on neil üpris raske erinevusi leida. Kogenum silm märkab väikesi erinevusi lehtede kujus, kuid seda vahet peab ise nägema. Seega, otsige erinevad mõõlad õie järgi üles ja võrrelge siis kogu taime. Maamõõl ja ojamõõl on kõikjal väga tavalised, püstmõõla kohtab ainult Kagu-Eestis.

Erinevused on siiski ka viljades. Kui ojamõõla pähklikesed on pika kõvera konksuga, siis nende kahe teise liigi viljadel konksukest otsas ei ole, küll on nad aga karvased. Püstmõõla karvad on palju pikemad kui maamõõlal. Ka need pikad karvad on mõeldud loomade abil levimiseks. Nad jäävad küll veidi kehvemini möödujate külge kui ojamõõla konksukesed, aga siiski. Seemnete kõrval on maamõõlal varuks ka risoomi abil paljunemine.

Inimest aga huvitabki kõige rohkem just risoom. Ilmselt seepärast ongi tema nimi seotud sõnaga maa. Kõigepealt on huvitav maamõõla risoomi keemiline koostis. Ta sisaldab näiteks roosuhkrut, see on see meie kõige tavalisem lauasuhkur. Kuid palju häid omadusi annavad talle park- ja värvained ning eeterlikud õlid. Eeterlikud õlid on õlid, mis lõhnavad tugevalt ja iseloomulikult. Maamõõla juurtele annavad need ühe tuntud maitseaine, nelgi lõhna. Nelgi asemel ongi maamõõla risoom laia kasutust leidnud. Hea maitse loob ta nii hõrgutavates roogades, marinaadides kui ka õlles. Risoomil on leitud ka inimesi ergutav toime, mis on tingitud just neist samadest lõhnavatest ainetest. Kuid selline huvitava koostisega juurikas sobib kahtlemata ka ravimtaimeks. Temaga ongi ravitud näiteks kõhulahtisust. Rahvapärase nimega öörabatsehein käib kaasas tarkus, et teda tuleb tarvitada teena “öösiste äkiliste haiguste puhul”. Äkiliste haiguste all mõeldakse harilikult südamerabandust. Risoomi rohkete kasutusvõimaluste tõttu on maamõõla kasvatatud aedades. Maamõõla noori vitamiinirikkaid lehti on tarvitatud salatina.