Harilik näsiniin
(Daphne mezereum)
naeseniinepuu, nasinad, küüvits, surmalill, metssirel

Näsiniin on väike väheharunev põõsas, keda peaks mürgisuse tõttu igaüks tundma. Hästi märgatav on ta kevadel valgusküllases metsas, kui lehtpuud ei ole veel lehtinud. Siis paistab näsiniin silma kaunite roosade õitega. Need meenutavad veidi sireli õisi, lõhnavad aga tugevamini. Tugev meeldiv lõhn on vajalik niigi väheste kevadiste putukate ligimeelitamiseks. Putukad saavad õitest nektarit, näsiniine õied saavad tolmeldatud ja hakkavad kasvama viljad. Oranþpunased viljad, mis kinnituvad otse oksale, valmivad sügisel. Botaanilises mõttes on need luuviljad, sama tüüpi mis näiteks ploomil. Samuti öeldakse, et õitele ei anna roosat värvust mitte kroonlehed, vaid hoopis tupplehed. Kroonlehed näsiniinel hoopis puuduvad.

Ilupõõsana on näsiniin kaunis ja hinnatud, siiski ei soovitata teda eriti kasvatada. Põhjuseks on mürgisus. Hobuse võib tappa juba peotäis näsiniine lehti. Mürgistusnähtudeks on esmalt tugev põletus suu limaskestadel. Ka lihtsalt vaigu sattumine nahale põhjustab raske põletuse ning hiljem haavandeid. Kui viljad liiguvad suust edasi, siis põhjustavad need kogu seedetee limaskestade põletusi, kõht hakkab valutama, pea ringi käima, tõuseb palavik ja süda hakkab kiiresti lööma. Isegi teadvus võib kaduda. Surm saabub hingamishäirete tõttu. Nii tuleb hoida lapsed näsiniine põõsastest kaugel, sest kaunid viljad ahvatlevad kindlasti sööma. Õnneks on neil ebameeldiv maitse, mis alla neelama ei kutsu.

Olenemata mürgisusest on juba ammusest ajast kasutatud näsiniine koort ja vilju ravimina. Eelkõige on need aidanud erinevate nahahaiguste vastu. Palju on näsiniinega seotud pärimusi. Näsiniin olevat pühendatud kevadtaevajumalale. Temaga kaitsti loomi nõidumise eest. Selleks põletati nende all niint või seoti näsiniine niinest tehtud pärg loomale ümber saba. On arvatud, et taskus väikest niinetükki kandes ei hammusta kunagi rästik. Martin Luther kirjutab, et kuradid ei julgevat näsiniinet närida, sest see põletavat neil kurgus nagu püha tuli. Arstimina alustati tema kasutamist seetõttu, et arvati, nagu tuleks kurja kurjaga välja ajada.