Põld-piimohakas
(Sonchus arvensis)
jooksja-rohi, jänesekapsad, ohtja, piimhein

Põld-piimohaka nimel on kolm osa: põld, piim ja ohakas. Kõik need annavad taime kohta mingit teavet. “Põld” viitab taime olulisele kasvukohale, põllule. “Piim” ütleb, et taime sees on piimmahl nagu teistelgi ainult keelõitega korvõielistel. “Ohakas” aga annab mingisuguse ettekujutuse taime lehtedest ja üldilmest.

Tõepoolest, põld-piimohakas on veidi ohaka moodi torkiv. SInimesele põld-piimohaka lehed haiget ei tee. Ohakatest eristab piimohakat hallim värvus, vesisemad ja pehmemad lehed ning nõrgemad varred. Juured on põld-piimohakal see-eest väga tugevad. Kõigepealt on tal poole meetri sügavusele tungiv peajuur, aga peale selle kuni meetri pikkused külgjuured. Külgjuured on taimele eelkõige tähtsaks paljunemisvahendiks. Põld-piimohaka külgjuurtel tekivad rohked lisapungad, millest võivad areneda uued taimed.

Kui olete tuttavaks saanud põld-piimohaka vägeva maa-aluse maailmaga ja suurepärase paljunemisvõimega, siis võite arvata, et taim käitub edukalt umbrohuna. Kõik taimed nii suurejooneliselt oma paljunemist ei korralda, umbrohud aga küll. Lisame, et põld-piimohakas paljuneb edukalt ka seemnetega - neid valmib suurtes korvõisikutes õige palju. Põld-piimohakas on sageli üks tülikas ja raskesti hävitatav põlluumbrohi, sagedamini vilja- ja kartulipõldudel.

Kui umbrohud on sageli inimese jaoks ainult tüütud, siis põld-piimohakat on osatud kasutada. Põld-piimohaka lehed on mahlakad ja hea söödaväärtusega ning sobivad hästi loomadele toiduks. Põld-piimohaka suured õisikud on nektaririkkad ja seega heaks meeallikaks mesilastele. Eriti meeldivad need sigadele. Põld-piimohaka suured õisikud on nektaririkkad ja seega heaks meeallikaks mesilastele.

Lisaks põld-piimohakale kasvab Eestis kaks piimohaka perekonna liiki, kare ja harilik piimohakas. Mõlemad on erinevalt põld-piimohakast üheaastased taimed ja seetõttu oluliselt nõrgema juurestikuga. Mõlemal on põld-piimohaka õisikutest poole väiksemad õisikud ning õite emakasuudmed ei ole päris kuldkollased. Kareda piimohaka õisikud on tumekollased, harilikul helekollased, isegi veidi valkjad. Kõik kolm piimohakat on tavalised põlluumbrohud, kes kasvavad ka jäätmaadel ja mererannas.