Harilik punand
(Fumaria
officinalis)
emarohi, ematuse-rohi, juushein, venituse rohi
Kui harilik punand põllule satub, ei tasu teda liiga kaua pidada, sest vastasel juhul valmivad viljad, pähklikesed, mis levivad hästi ja varsti võib kogu põld teda täis olla - punand võib käituda umbrohuna. Massiliselt kohtab teda siiski harva, enamasti ikka üksikute kuid väga haraliste taimedena. Välja rohida pole punandit raske, sest juuri tal õieti polegi. Punand on koos inimeste ja põldudega leviv taim. Nii kasvab ta näiteks Ameerikas ja Aasias just tulnukana, mitte põlisasukana.
Haraline paistab punand küll, kuid öeldakse, et tema vars on väheharunev. Milles asi? Kuidas saab taim kahara ja õrna väljanägemise? Vastus on, et lehtedest. Punandi lehed on mitu korda jagunenud ja kitsaste lehekestega.
Punand on katsudes vesine, värvuselt hallikasroheline. Punandi väheste harude tippudes moodustuvad rohkeõielised kobarad. Õied on lillakasroosad, piklikud, neid saab kaheks sarnaseks pooleks lõigata vaid ühe sirge abil. Ühe sümmeetriateljega õisi nimetatakse sügomorfseteks - järjekordne tunnus, mis aitab taimi (ennekõike õisi) kirjeldada. Sügomorfsed õied on väga iseloomulikud näiteks huulõielistele taimedele. Muideks, ka inimene on kujult sügomorfne, sest tal on enam-vähem sarnased parem ja vasak keha pool.
Punand kuulub magunaliste sugukonda, kuid erinevalt magunatest pole tal piimmahla. Siiski on tema kasulikke aineid, mida on rahvameditsiinis kasutatud. Taimest tehtud tee annab söögiisu. Vanad targad avastasid punandis muudki kasulikku. Nii kasutati õitest ja varre ülemistest osadest pressitud mahla või ekstrakti silmade raviks. Abi leiti eelkõige silmade punetuse ja põletiku korral.
Huvitavad on punandi viljad, pähklikesed.
Valmimisel tekib nende ülemisse serva väike auguke, kust valminud seeme
välja pääseb. Seemneid on igas pähklikeses üks - viimane ongi pähklikese
omapära, sarnase ehituse, aga mitme seemnega vilju nimetatakse
kukruteks. Nii et kui märkate põllul punandit, mille viljade sees on
augukesed, olete rohimisega hiljaks jäänud - valminud seemned on juba
mulda jõudnud.