Randaster
(Aster tripolium)
lesesõlg

Kõik tunnevad hästi aedades kasvatatavaid kauneid astritaimi. Neid võib leida nii suurte nõeljate õitega kui ka väikeste jässkate õiekestega. Nagu korvõielistel ikka, räägitakse astrite õitele mõeldes nende korvõisikust. Astritel koosneb see õisikuserva koondunud keelõitest ja nende keskel olevatest putkõitest. Astrite keelõites on vaid emakas, tolmukad on taandarenenud ja kaotanud oma ülesande täitmise võime. Putkõites on olemas aga nii täiesti normaalsed tolmukad kui ka emakad: selle kohta öeldakse, et need on mõlemasugulised. Küllaltki madalakasvuliste ja suureõieliste astrite kõrval võib aiaservades kohata mõnikord ka rinnakõrguseid, sadade väikeste lillakate õitega astreid. Just neile sarnane astriliik kasvab ka meil looduses. Paljudele Ida- või Lõuna-Eesti inimestele võib tunduda üllatusena: mis aster see nüüd looduses kasvab, aster ju aialill! Kuid meil kasvab randaster, keda leidub vaid mererannikul ja mandri siseosade inimesed ei saagi teda oma kodu juures näha. Sagedamini kasvab randaster Eesti lääneosas, nii mandril kui saartel.

Randaster oleks võib-olla ilus ka aeda kasvama tooduna, kuid see plaan läheb enamasti luhta. Ebaõnnestumise põhjuseks on selle taime üks eriline nõudmine: ta kasvab ainult soolasest veest läbiimbunud pinnasel. Mererannikul võib teda vahel isegi päris vees kasvamas näha.

Kui aias kasvavate astrite õied on sageli rohkem kui kümnesentimeetrise läbimõõduga, siis randastril vaid paar-kolm sentmeetrit. Need ei ole ka niivõrd tihedad, serval on vaid üks ring helelillasid keelõisi. Korvõisiku keskel olevad putkõied on randastril alati kollased. Võrreldes meie aiaastritega on randastril lehedki hoopis teistsugused. Kui olete rannaniidul jalutamas käinud, siis olete võib-olla märganud, et seal on enamik taimi küllaltki paksude lehtedega: näiteks rand-teeleht, rannikas, rand-õisluht. Need on randastri sagedased kaaslased. Kujult on randastri lehed palju kitsamad ja paksemad kui aedades kasvavatel astritel. Paljuneb randaster valgete lendkarvadega varustatud seemnistega.