Valge tolmpea
(Cephalanthera longifolia)
kollane linnuvaip, pikalehine tolmpea

Valge tolmpeaga looduses kohtumine on harv juhus. See on mõeldav vaid läänesaartel ja Virtsu ümbruse rannikul. Valge tolmpea on meie käpalistest üks suuremate õitega – need võivad olla kuni kahe sentimeetri pikkused. Õied muudab eriliseks lumivalge värvus: on ju enamik meie kodumaiseid orhideesid ikkagi punakad, roosakad või lillakad. Kaunite õite valgel taustal torkab aga eriti hästi silma tolmpea õite huule kollane värvus. See meelitab ligi tolmeldajaid putukaid. Ka tolmpea õie kuju on veidi erinev enamikest meie käpalistest, need on natuke kellukjad. Koos teiste käpalistega on valge tolmpea looduskaitse all (II kategooria), seega peab tema ilu jälgima tema looduslikus olekus, taime korjamata või kahjustamata.

Juba kaugelt torkab silma tolmpea õisiku õrnus. Tema tavaliselt kuni paarikümneõieline õisik on üpris hõre. Seevastu valge tolmpea lehtede kohta ei saa küll õrn öelda. Neid võik iseloomustada pigem kui mõõkjaid. Selle taime inglise- ning soomekeelses nimes muide just see tunnus välja toodud ongi. Valge tolmpea lehed on pikad ja tugevad, vihmaveerennitaoliselt nõgusad. Neil on ka tugev terav tipp. Eriti iseloomulik on valgele tolmpeale lehtede kinnitumine kahe reana, teine teisel pool vart.

Valge tolmpea õisi tolmeldavad mitmesugused niidul lendavad putukad. Viimaste tarvis nektarit on õites õige napilt ja ennekõike meelitatakse putukad õit külastama suure ja silmapaistva õie välimusega. Tolmpea puhul on kindlaks tehtud, et vahel võivad idaneda ka viljastumata seemned, see tähendab, seemned arenevad emakas, kuhu õietolm pole jõudnud. Lisaks seemnelisele paljunemisele võib valge tolmpea levida ka vegetatiivselt.

Vegetatiivse paljunemise jaoks on valgel tolmpeal mullas lühike, rõhtsalt asetunud risoom. Risoom haruneb ja sellel on ohtralt nööritaolisi pruunikaid juuri. Juurtel on mükoriisa, mis aitab taimel mullast vett ja toitaineid kätte saada. Risoomiharudel tekivad väikesed pungad, millest kasvavadki uued taimed. Nii näeme mõnikord looduses mitut valget tolmpead kõrvuti. Kui mitu vart üksteisele väga lähedal on, siis on nad suure tõenäosusega mullas omavahel ühendatud ja tegemist on ühe taime mitme varrega, ühe klooniga.