Salu-tähthein
(Stellaria nemorum)
vesinaat, koorelill, rannamalts, arutähthein

Kui vesihein on teile tuttav taim, siis ilmselt tunnete metsas ära ka salu-tähtheina. Tegelikult kuulub ka vesihein tähtheinade perekonda, ainult et tema eestikeelne nimi seda ei kajasta. Kui te ei usu nende taimede sugulust, siis heitke pilk ladinakeelsetele perekonnanimedele.

Salu-tähthein on meie tähtheinte liikidest vesiheinaga üks sarnasemaid. Ainult neil kahel liigil on ümar vars ja muna- või südamekujulised lehed. Kõikidel teistel on vars neljakandiline ja lehed palju kitsamad, vähem kui sentimeetri laiused. Neist teistest on üks tavalisemaid mets-tähthein, kelle valged kroonlehed on vaid pooleni lõhestunud, teistel aga peaaegu aluseni. Kergesti äratuntav on ka oras-tähthein, kes kasvab ülejäänutest palju kuivemates kohtades ja kelle lehed on pikad ja peenikesed, nagu väikesed orasheina lehed. Vesihein on ikkagi eelkõige aiaumbrohi, salu-tähthein aga niiskete salumetsade asukas. Salu-tähthein on ka mõnevõrra suurem, kuid hõredam. Vesihein kasvab suurte puhmastena, salu-tähtheina varred on aga üksikult. Kindel vahe on neil aga õie ehituses. Vesiheina kroonlehed on tupplehtedega enam-vähem ühepikkused või isegi lühemad. Salu-tähtheina kroonlehed aga on tupplehtedest kaks korda pikemad.

Mõnikord võib tekkida aga kahtlus, kas on üldse tegu tähtheina perekonnaga. Sagedamini võib salu-tähthein segi minna vesitähtheinaga. Parimaks eristustunnuseks on õitseaeg – salu-tähthein õitseb mais ja juunis, vesitähthein aga juulis ning augustis. Kindluse mõttes võib vaadata ka peenemaid tunnuseid - tähtheintel on 3 emakakaela ning kroonlehed on alusel liitunud, vesitähtheinal on 5 emakakaela ning kroonlehed aluseni kahejagused. Vesitähthein on meil veidi sagedam, kui salu-tähthein.

Salu-tähtheina kasutamisest pole põhjust suurt juttu teha. Ka ei meeldi ta koduloomadele ega mesilastele nii palju kui näiteks mets-tähthein. Kuid siiski on ta tähtis salumetsade elanik. Sageli võib ta moodustada meie metsades suuri kogumikke. Ja kui ta on üks tavalisemaid metsataimi, siis on ta ka kindlasti vajalik. Lihtsalt inimene ei näe temas erilist kasu enda jaoks.