Kaelushiir

Liiginimi eesti keeles Kaelushiir
Liiginimi ladina keeles Apodemus flavicollis
Suurus Tüvepikkus 88-130 mm, saba 90-135 mm. Kaal 10-68 g.
Levik ja arvukus
Levinud pea kogu Euroopas. Levila põhjapiir jääb Lõuna-Soome, lõunapiir ulatub Iisraeli. Idas levinud Lõuna-Uuralini. Eestis tavaline ja arvukas liik nii mandril kui ka saartel.
Elupaik ja eluviis
Asustab leht- ja segametsi, metsaservi, parke, aedu, võsastikke, põldusid. Võib elada ka asulates ja sageli talvitub hoonetes. Suuri avatud alasid väldib. Aktiivne videvikus ja öösel. Ronib hästi ning liigub sageli puudel ja põõsastel. Võib sooritada kuni 50 cm kõrgusi hüppeid.
Toitumine Segatoiduline. Loomse osa toidust moodustavad peamiselt putukad, kuid harva võib murda ka konni, sisalikke, teisi hiiri jne. Taimse osa moodustavad seemned ja viljad. Kogub talvevarusid urgudesse, puuõõntesse, aga ka lindude pesakastidesse. Elamus võib süüa inimese toitu.
Sigimine Sigimisperiood kestab looduses aprillist septembrini, kuid hoonetes võib sigida aastaringselt. Aastas on enamasti kaks (kuni 4) pesakonda, igas pesakonnas 2-8 (kuni 10) poega. Tiinus kestab 3 nädalat.
Kasv ja areng Sündides on pojad pimedad, silmad avanevad 2-nädalaselt. Imetamine kestab 3 nädalat. Suguküpsus saabub juba 2-kuuselt, kevadised pojad võivad juba samal hooajal ise sigida. Keskmine eluiga looduses aasta või paar, maksimaalselt 4 aastat.
Koht ökosüsteemis Looduses on vaenlasteks väikekiskjad - nirgid ja tuhkrud, ka rebased, metssead, kullid, kakud. Puukentsefaliidi edasikandja. Peetud metsa- ja põllukahjuriks, kuid negatiivne mõju pole eriti suur.
Ohustatus ja kaitse Ei kuulu looduskaitse alla ja on soodsas seisundis nii Eestis kui ka Euroopas laiemalt.

 

Loe lühiteksti ja vaata pilti!
1. Eesti imetajate süstemaatiline nimestik
2. Otsi liiginime järgi:
3. Siinkäsitletavate imetajate liiginimekiri