Kärp

Liiginimi eesti keeles Kärp
Liiginimi ladina keeles Mustela erminea
Rahvapäraseid nimesid Suurnirk, lahits, hermeliin
Suurus Tüvepikkus 16-31 cm, kaal 150-250 g. Isased on emastest suuremad.
Levik ja arvukus
Levinud laialt kogu põhjapoolkera paras- ja polaarvöötmes. Eestis arvukalt levinud üle kogu maa. Introdutseeritud Uus-Meremaale.
Elupaik ja eluviis Elutseb sageli eri elupaikade servaaladel. Võib esineda nii inimasulate läheduses kui ka metsamassiivides. Sage veekogude kallastel. Üksiku eluviisiga. Hea ronija, liigub ka urgudes ja käikudes.
Toitumine Põhitoiduks pisinärilised, menüüs ka linnud, nende munad ja pojad, putukad, limused, kahepaiksed, võimaluse korral ka jänesepojad. Toidukülluse korral võib koguda varusid.
Sigimine Jooksuaeg mais-juunis, umbes kuu pärast eelmise pesakonna sündimist. Ringihulkuv isane kärp viljastab emasloomad pesas, sigimisse on kaasatud ka veel piimast võõrdumata emased pojad. Looted ei hakka arenema veel järgmised 10 kuud, reaalne tiinus algab alles märtsis. Tiinus kestab 21-28 päeva ja pojad sünnivad aprillis-mais. Ühes pesakonnas enamasti 3-7 poega.
Kasv ja areng
Pojad kaaluvad sündides 2,5-4 grammi ja on pimedad. Silmad avanevad 1-kuuselt, piimast võõrduvad 5-nädalaselt. Iseseisvuvad 3. elukuul. Emased saavad suguküpseks juba enne piimast võõrdumist, isased alles aastaselt. Keskmine eluiga looduses on kuni 2 aastat.
Koht ökosüsteemis Looduslikeks vaenlasteks on suuremad kiskjad ja röövlinnud.
Ohustatus ja kaitse Ei kuulu looduskaitse alla. On nii Eesti punase nimestiku kui ka rahvusvaheliste ohuhinnangute järgi soodsas seisundis olev liik.

 

Loe lühiteksti ja vaata pilti!
1. Eesti imetajate süstemaatiline nimestik
2. Otsi liiginime järgi:
3. Siinkäsitletavate imetajate liiginimekiri