Tiigilendlane

Liiginimi eesti keeles Tiigilendlane
Liiginimi ladina keeles Myotis dasycneme
Rahvapäraseid nimesid Nahkhiir, nahknäär, nahklapp, nahklapak, nahkrott (kõikidele nahkhiirtele ühised nimetused), tiigi-nahkhiir.
Suurus Tüvepikkus 55-67 mm, küünarvarre pikkus 43-49 mm, tiibade siruulatus 200-320 mm. Kaal 13-18 g.
Levik ja arvukus
Levinud kitsa vööndina Madalmaadest Kesk-Siberini. Eesti jääb levila põhjapiirile, lõunapoolseimad leiualad on isoleeritud asurkonnas Serbias. Eestis paiguti levinud ja suhteliselt arvukas liik.
Elupaik ja eluviis Elutseb veekoguderohketes piirkondades. Võib lisaks veekogudele saaki püüda ka niitude ja roostike kohal või metsaservades. Öise aktiivsusega, päevaks varjub hoonetesse või puuõõntesse. Septembrist-oktoobrist aprilli-maini on talveunes. Talvituspaikadena kasutab maa-aluseid ruume.
Toitumine Putuktoiduline, peamiselt toitub veega seotud putukatest, keda võib haarata ka otse veepinnalt. Põhiosa saagist moodustavad ehmestiivalised ja sääsed, samuti mardikalised ja ööliblikad.
Sigimine Paaritumine algab augusti keskpaigast. Selleks meelitavad isased emaseid spetsiaalsetesse varjepaikadesse. Paaritumine võib toimuda ka sügisel parvlemispaikades või talvel talvitumispaikades. Emasloom viljastub alles kevadel pärast talveunest ärkamist. Tiinuse ja poegade kasvatamise ajaks kogunetakse poegimiskolooniatesse, mis paiknevad hoonete katusealustes ja seinapragudes.
Areng Juuni keskpaigast juuli alguseni sünnivad järglased, tavaliselt on korraga 1 poeg. 4 nädala vanuselt noorloomad lennuvõimestuvad ja iseseisvuvad, pärast seda poegimiskolooniad hajuvad. Suguküpseks saavad 2. eluaastal. Võivad elada kuni 20 aastat vanaks.
Koht ökosüsteemis Looduslikke vaenlasi röövloomade näol ei ole.
Ohustatus ja kaitse Kuulub kaitsealuste liikide II kategooriasse. Baltimaad on üheks levila tuumikalaks ja Eestis on liik soodsas seisundis, kogu asurkond laiemalt aga ohulähedane. Ohustavateks teguriteks on sobivate elupaikade kadu, reostus ja häirimine talvituspaikades või pesitsuskolooniates.

 

Loe lühiteksti ja vaata pilti!
1. Eesti imetajate süstemaatiline nimestik
2. Otsi liiginime järgi:
3. Siinkäsitletavate imetajate liiginimekiri