Vesimutt

Liiginimi eesti keeles Vesimutt
Liiginimi ladina keeles Neomys fodiens
Suurus Tüvepikkus 63-96 mm, saba 47-82 mm. Kaal 8-23 g.
Levik ja arvukus
Levinud üle kogu Euroopa, v.a osades Vahemereäärsetes piirkondades ja Iirimaal. Aasias ulatub levila Mongooliani. Eestis kõikjal levinud ja arvukas, sh saartel.
Elupaik ja eluviis Poolveelise eluviisiga. Asustab mageveekogude kaldaalasid, niiskeid niite ja metsi. Rajab kaldasse ulatuslikke tunnelisüsteeme, kuhu rajab pesakambri, vooderdades selle taimse materjaliga. Üksiku eluviisiga, tugevalt territoriaalne.
Toitumine Loomtoiduline. Sööb peamiselt vees elavaid, aga ka maas liikuvaid putukaid, tigusid, karpe ning väikeseid kahepaikseid ja kalu. Suuremõõtmelised saakloomad halvab oma mürgise süljega.
Sigimine Sigimisperiood kestab aprillist septembrini, selle aja jooksul sünnib 2 või enam pesakonda. Tiinus kestab 14-21 päeva, igas pesakonnas on 3-15 poega.
Kasv ja areng Pojad kaaluvad sündides vaid 1 g, on paljad ja pimedad. Nende eest hoolitseb emasloom üksi. Imetamine kestab umbes 27-28 päeva ning pesakond laguneb umbes 40 päeva vanuselt. Suguküpsus saabub pärast esimest talve. Tüüpiline eluiga on kuni 1,5 aastat.
Koht ökosüsteemis On saagiks paljudele väikekiskjatele ja röövlindudele.
Ohustatus ja kaitse Ei kuulu Eestis looduskaitse alla ning on soodsas seisundis nii siin kui ka mujal levila piires. Üheks ohuteguriks peetakse märgalade kuivendamist, samuti veekogude reostust.

 

Loe lühiteksti ja vaata pilti!
1. Eesti imetajate süstemaatiline nimestik

2. Otsi liiginime järgi:

3. Siinkäsitletavate imetajate liiginimekiri