Suurvidevlane

Liiginimi eesti keeles Suurvidevlane
Liiginimi ladina keeles Nyctalus noctula (Schreb.)
Rahvapäraseid nimesid Nahkhiir, nahknäär, nahklapp, nahklapak, nahkrott (kõikidele nahkhiirtele ühised nimetused).
Kehamõõtmed Tüvepikkus 64-81 mm, küünarvarre pikkus 48-57 mm.
Kehamass Keskmiselt 30,3-39,2 g.
Levik Eestis ja maailmas Levila ulatub Inglismaast ja Lääne-Euroopast Altai ja Lääne-Hiinani, põhjapiir kulgeb Läbi Põhja-Inglismaa piki Läänemere kallast, Lõunapiir läheb läbi Põhja-Aafrika ja Põhja-Iraani. Eestist on leitud vaid mandrilt.
Arvukus Eestis Võrdlemisi haruldane ja vähearvukas.
Elupaik ja -viis Elutseb suuremates parkides ja aedades, kus on vanu kõrgeid lehtpuid, kuid ka mõnedes männikutes. On öise eluviisiga, päevaks peitub peamiselt kõrgematesse puuõõnsustesse. Elutseb kuni mõnekümnest loomast koosnevate kolooniatena. Eestis ainult maist septembrini, talvituma rändab ilmselt Kesk-Euroopasse.
Toitumine Toitub suurematest putukatest - mai- ja juunipõrnikatest ning mitmesugustest ööliblikatest.
Sigimine Paaritumine võib toimuda kogu talve jooksul. Mai lõpus koonduvad emasloomad kokku ja moodustavad poegimiskolooniaid, mis asuvad puuõõntes. Juuli lõpuks või augusti alguseks kolooniad lagunevad. Isased elutsevad kogu suve üksikult või väiksemate rühmadena, poegimiskolooniast lahus.
Areng Juuni keskel sünnitab 2 poega, keda ema esialgu oma külge klammerdununa kaasas kannab, hiljem jäetakse pojad toiduotsimise ajaks varjepaika. Areng on kiire, 1 kuu vanuselt on pojad sama suured kui täiskasvanud ja oskavad juba lennata. Suguküpsuse saavutab 1. või 2. eluaastal.
Koht ökosüsteemis Looduslikke vaenlasi röövloomade näol ei ole.
Ohustatus ja kaitse Kuulub kaitsealuste liikide II kategooriasse. Ohustavates faktoriteks on üldine linnastumine ja sellest tulenev elu- ja varjepaikade hävimine, ka nahkhiirte häirimine ja kemikaalide kasutamine putukatõrjes. Nahkhiirte kaitsele saab kaasa aidata sobivate varjekastide ülesseadmisega.

 

Loe lühiteksti ja vaata pilti!
1. Eesti imetajate süstemaatiline nimestik
2. Otsi liiginime järgi:
3. Siinkäsitletavate imetajate liiginimekiri