Mets-karihiir on putuktoiduliste seltsi kuuluv
imetaja ja Eesti tavalisim karihiir. Ta on pisike, umbes 10 grammi
kaaluv loomake, kelle seljapool on mustjaspruun, kõhupool hall ja
küljel eristatav vahepealset värvi pruunikas vööt. Karihiirtele
iseloomulikult on tal piklik pea, otsast teranvnev kärss ja väga
väikesed silmad. Nagu võib arvata, ei ole selliste silmadega nende
nägemine eriti hea. See-eest on neil äärmiselt arenenud haistmis- ja
kuulmismeel. Sarnaselt nahkhiirele suudavad mets-hiired kasutada
toiduotsinguil kajalokatsiooni ning suhtlevad omavahel
ultrahelihäälitsuste abil. Mets-karihiir sarnaneb välimuselt
laane-karihiirega, kuid on viimasest suurem ja tema kõrvad on
karvkatte sees peidus (laane-karihiirel paistavad need karvade seest
välja).
Mets-karihiire koduks on tavaliselt erinevad niisked lopsaka taimestikuga puistud või poolavatud elupaigad, vahel ka niidud. Pisikese loomana on mets-karihiirel väga kiire ainevahetus ja seetõttu on tal vaja pidevalt toituda. Päevas suudab ta süüa 2-3-kordselt oma kehakaalu jagu toitu. Ilma söömata suudab ta elada vaid kuni 5 tundi. Seetõttu on ta aktiivne ööpäevaringselt. Tegu on valdavalt loomtoidulise loomakesega, kes sööb kõike, millest jõud üle käib - putukaid, ämblikke, vihmausse ja tigusid, vahel isegi endast pisemaid selgroogseid loomi. Oma arenenud meelte abil võib ta saaklooma tuvastada kuni 12 cm sügavuselt maa alt. Ka oma pesa rajab mets-karihiir maa alla - kas urgu või tiheda rohttaimestiku vahele varisekihi alla.
Talveund karihiired ei maga, kuid selle asemel on neil üks omapärane kohastumus, mille abil karm aastaaeg üle elada. Et energiat kokku hoida, kuid siiski liikumises püsida, kahanevad talvel nende aju (ja kolju) ja ka teised palju energiat nõudvad elundid. Kevadel, kui tingimused jälle paremaks muutuvad, taastuvad organid oma endisele suurusele.
Mets-karihiired on üksiku eluviisiga ja territoriaalse käitumisega, kaitstes aktiivselt oma kodupiirkonda. Territooriumi suurus on umbes 500 m2 ja liigikaaslastest sissetungijatesse suhtutakse agressiivselt. Ainus periood, mil mets-karihiired teisi oma territooriumile lubavad, on sigimisaeg, mis kestab aprillist septembrini. Selle aja jooksul toovad nad ilmale 2-4 pesakonda, kus igaühes on 5-7 poega. Tiinus kestab 24-25 päeva ja emasloom kasvatab poegi üksi. Imetamine kestab 22-25 päeva. Poegadega emased karihiired võivad moodustada "karavane" - emasloom juhib ja üksteisele järgnevad pojad hoiavad suuga kinni eesliikuja sabast. Pärast imetamise lõppu pojad iseseisvuvad. Nende suremus on kõrge ja paljud hukkuvad juba esimese kahe elukuu jooksul, kuid need, kes juba talve üle elanud, elavad tavaliselt umbes 2-aastaseks.