Kodurott
Liiginimi eesti keeles Kodurott Liiginimi ladina keeles Rattus rattus
Rahvapäraseid nimesid Mustrott, rott. Suurus Tüvepikkus 15-24 cm, saba 12-26 cm. Kaal 110-340 g.
Levik ja arvukus
Inimkaasleja, levik seotud tihedama inimasustusega. Looduslikult pärit Indiast ja Kagu-Aasiast, kuid inimese kaasabil levinud mujale Aasiasse ja Euroopasse. Eestisse jõudis arvatavasti 13. sajandil. Suurel osal levilast on rändrott ta välja tõrjunud. Eestis levinud praeguseks vaid Ida- ja Kagu-Eestis, arvukus vähenemas.
Elupaik ja eluviis Asustab hooneid, asulaid, viljapõlde ja asulalähedasi rohealasid. Hea ronija, eelistab tegutseda kõrgematel korrustel, nt pööningutel. Öise eluviisiga. Sotsiaalne rühmalise eluviisiga loom, rühma võib kuuluda kuni 60 rotti.
Toitumine Kõigesööja, kuid eelistab taimtoitu - mahlakaid vilju, pähkleid ja seemneid. Võib murda väiksemaid selgroogseid. Sageli toitub koduloomade söödast või inimese toiduvarudest.
Sigimine Tavaliselt sigib 2-5 korda aastas (märtsist oktoobrini). Tiinus kestab umbes 3 nädalat. Pesakonnas on korraga keskmiselt 7, maksimaalselt 10 poega.
Kasv ja areng Pojad on sündides paljad ja pimedad ning kaaluvad 4,5 grammi. Silmad avanevad 2-nädalaselt, imetamine kestab kokku 3 nädalat. Suguküpseks saavad juba 2-4-kuuselt. Tüüpiline eluiga 1-2 aastat.
Koht ökosüsteemis Väljaspool hooneid satub sageli väikekiskjate, röövlindude või kodukasside küüsi. Põhjustab inimestele arvestataval määral majanduslikku kahju, samuti on paljude nakkushaiguste looduslik reservuaar ja levitaja.
Ohustatus ja kaitse Arvukus on languses, kuid kaitset vajavate liikide hulka pole arvatud, kuna tegu on inimese jaoks eelkõige kahjuriga.