Piilpart

Liiginimi eesti keeles Piilpart
Liiginimi ladina keeles Anas crecca
Rahvapäraseid nimesid Pritsakas, piripart, poripart, piilu
Suurus Kehapikkus 34-38 cm, tiibade siruulatus 53-59 cm, kaal 270-330 grammi.
Levik Levinud Euroopas ja põhjapoolsemas Aasias. Talvituvad Lõuna-Euroopas ja Põjha-Aafrika rannikul, samuti Aafrika kesk- ja idaosas, Aasia populatsioonid aga Lõuna-Aasias. Eestis nii mandril kui saartel ühtlaselt levinud tavaline haudelind.
Arvukus Eestis pesitseb 1500-2000 haudepaari. Talvine arvukus 20-100 isendit.
Elupaik ja -viis Elupaigana eelistab madalaid kinnikasvavaid siseveekogusid, sageli laukaid ja rabajärvi. Mereäärsetel aladel pesitseb harva.
Ränne Meil rändlind, Lõuna- ja Kesk-Euroopas osaliselt paigalind. Meile saabub aprilli keskel, aktiivne läbiränne toimub mai keskpaigani. Sügisrändeks kogunemine algab augustis, viimased lahkuvad oktoobri alguses. Üksikud (20-100) talvituvad.
Toitumine Toitub õrnadest veetaimedest, marjadest, taimeseemnetest ja selgrootutest loomadest.
Pesitsemine ja areng
Pesa ehitab veekogu lähedale maapinnale rohu sisse, tarnade või põõsaste varju. Pesamaterjalina kasutab kuivanud taimi ja udusulgi. Mai lõpul muneb emaslind 7-10 kreemjasvalget muna, pojad kooruvad juuni teisel poolel. Peaaegu kohe pärast koorumist sukelduvad ja ujuvad pojad ülihästi ning jooksevad ka maapinnal. Suuremaks kasvades kaotavad nad sukeldumisvõime. Pojad lennuvõimestuvad alates augusti keskpaigast. Pärast haudeaja algust juuni teisel poolel lahkuvad isaslinnud pesapaikadelt, et sulgimissalkadena kuni noorlindude lennuvõimestumiseni aega veeta.
Ohustatus ja kaitse Jahilind. Ei kuulu looduskaitse alla. Peamiseks ohuks loetakse veekogude saastumist. Tänu oma elupaigale on piilpardil küllalt palju vaenlasi, peamiselt kulliliste ja väikekiskjate näol. Piilpart on ka jahilind, keda ohustab salaküttimine ja pliihaavlite kasutamine. Rahvusvaheliste ohuhinnangute järgi on liik soodsas seisundis.

 

Loe lühiteksti ja vaata pilti!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik
2. Otsi liiginime järgi:
3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri