Kõrvukräts

Liiginimi eesti keeles Kõrvukräts
Liiginimi ladina keeles Asio otus
Rahvapärane nimetus Väike kõrvik
Suurus Kehapikkus 31-37 cm, tiibade siruulatus 86-98 cm. Kaal 245-400 grammi.
Levik Levinud Euraasias okasmetsade vööndist kuni vahemerelise vööndini ning Põhja-Ameerika metsa- ja preeriavööndis. Euroopas ulatub põhjapiir Kesk-Skandinaaviani
Arvukus Üks tavalisemaid kakke Eestis, pesitseb 1500-3000 haudepaari, talvitub 100-400 isendit.
Elupaik ja -viis Eelistab elupaigana peamiselt kultuurmaastikke ja sellega piirnevaid metsamaastike servaalasid. Pesitsevad puistutes, kuid toitumiseks vajavad avatud alasid. Öise eluviisiga. Väljaspool pesitsusaega võivad mitte eriti territoriaalsete lindudena koonduda mõneliikmelistesse salkadesse, kuid Euroopas on täheldatud isegi 50 isendist koosnevaid salku.
Ränne Suurel osal levikuareaalist on paikne lind, ent põhjapoolsed asurkonnad rändavad talveks lõuna poole või muudesse pehmema kliimaga piirkondadesse. Eesti kevadränne toimub märtsis ja aprilli esimeses pooles. Sügisene äraränne leiab aset septembris-oktoobris. Osa isendeid jääb Eestisse talvituma, kuid siiski vähemus.
Toitumine 90-95% toidust moodustavad pisiimetajad, eelkõige uru- ja leethiired. Samuti jahib oravaid, nahkhiiri ja väiksemaid värvulisi.
Pesitsemine ja areng
Kõrvukräts pesitseb Eestis põldude läheduses mitmesugustes metsades ja metsatukkades (eriti okaspuistutes), hekkides, taluparkides ning isegi keset põldu kasvavatel üksikpuudel, kui on olemas sobiv pesaalus – enamasti vana varese-, haraka- või oravapesa. Emaslind muneb aprillis 4-5 muna, pojad kooruvad mai keskpaigas. Pärast koorumist püsivad rätsupojad veel kuni kolm nädalat pesas. Pesast ronivad välja juba paar nädalat enne lennuvõimestumist juuni keskpaigas.
Koht ökosüsteemis Vaenlasteks on kõrvukrätsule suured kakulised, kullilised ja nugis. Hiirevaestel lumerohketel talvedel hukkub neid teinekord päris hulgaliselt, mis veenvalt näitab nende paigalist eluviisi.
Ohustatus ja kaitse Looduskaitse alla ei kuulu. Ohuteguriteks on elupaikade kvaliteedi langus, intensiivne põllumajandustegevus koos mürkide kasutamisega ning avatud toitumisalade metsastumine, millega halvenevad kõrvukrätsu toiduolud. Hiirevaestel lumerohketel talvedel võib hukkuda hulgaliselt linde. Looduslikeks vaenlasteks on suured kakulised, kullilised ja nugis. Rahvusvaheliselt on liik soodas seisundis, kuid paljudes piirkondades on täheldatud märkimisväärset arvukuse langust.

 

Loe lühiteksti ja vaata pilti!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik
2. Otsi liiginime järgi:
3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri