Suur-kirjurähn

Liiginimi eesti keeles Suur-kirjurähn
Liiginimi ladina keeles Dendrocopos major
Rahvapäraseid nimesid Ühised teiste kirjude rähnidega: suur rähn, hähn, tikk, tikas, puutikka, kirev rähn, verev rähn, kirju rähn, kirirähn, kirju tikas, kiritikk, haar, häär.
Suurus Kehapikkus 23-26 cm. Tiibade siruulatus 38-44 cm, kaal 70-105 g.
Levik Euraasia kõige laiemalt levinud rähniliik. Levinud kogu Euraasia metsavööndis Portugalist, Suurbritanniast ja Skandinaaviast Kamtšatka, Jaapani ja Kagu-Aasiani ning Põhja-Aafrikas Marokos, Tuneesias ja Alžeerias.
Arvukus Eestis pesitseb 40 000 - 60 000 haudepaari.
Elupaik ja -viis Asustab igasuguseid metsi, parke ja muid puistuid, aedu, alleesid jne. Suurtes metsamassiivides on sagedasem servaaladel. Suurema osa ajast veedavad puutüvedel ronides.
Ränne Peamiselt paigalind, kuid augusti lõpust oktoobrini toimub ka ränne, mis mõnel aastal võib olla massiline. Samas tulevad ärarännanute asemele põhja poolt uued isendid.
Toitumine Suvel on põhitoiduks putukate vastsed ja valmikud, talvel toitub ka okaspuude seemnetest. Käbi asetatakse puuprakku ning rähn hakkab nokalöökidega seemneid välja peksma. Kevadel võib teha kasepuusse augu ja oodata nõrguvat kasemahla.
Pesitsemine Võib rajada pesaõõnsuse igat liiki puusse, ehkki eelistab pehmemaid lehtpuid, eriti haaba. Pesa rajatakse 2-8 meetri kõrgusele rähnipaari 2-3 nädalase ühistööna. Lennuava on 5-6 cm läbimõõduga, mõne sentimeetri pikkusele rõhtkäigule järgneb kuni kolmandiku meetri sügavune pesaõõnsus. Aprilli lõpul või mai algul muneb 5-7 muna pesa põhja pandud puulaastudele. Mõlemad vanemad hauvad mune umbkaudu paar nädalat. Pojad kooruvad pimedate ja paljastena ning viibivad pesas kolm nädalat. Pärast pesast lahkumist hoolitsevad vanalinnud järelkasvu eest veel vähemalt nädal aega. Toitu tuuakse pesale kuni 300 korda päevas, toitmisel on aktiivsemaks pooleks emaslind.
Ohustatus ja kaitse Ei kuulu looduskaitse alla. Rahvusvaheliste ohuhinnangute järgi on liik soodsas seisundis ja tõusva arvukusega.

 

Loe lühiteksti ja vaata pilti!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik
2. Otsi liiginime järgi:
3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri