Põhjavint

Liiginimi eesti keeles Põhjavint
Liiginimi ladina keeles Fringilla montifringilla
Rahvapäraseid nimesid Hullvink, metsvink, kaselind
Suurus Kehapikkus 14-16 cm, tiibade siruulatus 24-26 cm, kaal 19-28 g.
Levik Pesitseb Põhja-Euroopas - Soomes, Rootsis, Norras (Eesti jääb levila lõunapiirile) ja Aasia taigavööndis kuni Kamtšatka poolsaareni. Talvitub sõltuvalt pesitsusalast Lääne- ja Lõuna-Euroopas, Türgis, Himaalaja mäestikust lõunas, Hiina idaosas ja Jaapanis.
Arvukus Eelkõige läbirändaja. Eestis pesitseb vaid 1-10 haudepaari. Talvitub 200-2000 isendit.
Elupaik ja -viis Pesitseb hõredamates metsades või metsaservades, eelistades lagendike, eelkõige soode lähedust. Rändab salkades, mis võivad kohati olla väga suured. Seltsib rände ajal meelsasti ka metsvintidega.
Ränne Harv pesitseja, vähearvukas talvituja. Arvukas läbirändaja. Kevadine läbiränne algab märtsi lõpus või aprilli alguses, kestab mai alguseni. Sügisel saabuvad esimesed läbirändajad septembri teises pooles, läbiränne lõppeb novembri alguses.
Toitumine Toit on peamiselt taimne, eriti seemned, taimepungad ja marjad. Pesitsusajal sööb ka putukaid.
Pesitsemine ja areng
Eelistatult pesitseb soistes segametsades ja kaasikutes. Pesa ehitab ainult emaslind. Pesa on poolkerajas paksuseinaline ehitis peamiselt samblast ja samblikust. Mais-juunis muneb emaslind 5-7 roheka põhitooniga muna, mida haub 11-14 päeva. Pojad on pesahoidjad ja lahkuvad pesast umbes kahenädalastena. Poegi toidavad mõlemad vanalinnud.
Ohustatus ja kaitse Ei ole looduskaitse all. Rahvusvaheliste ohuhinnangute järgi on liik soodsas seisundis, kuid langeva arvukusega.

 

Loe lühiteksti ja vaata pilti!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik

2. Otsi liiginime järgi:

3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri