Tuttlõoke

 

Tuttlõoke

Tuttlõokest eristab meie tavalisest põldlõokesest suur suletutt pealael. Seda langetab ja tõstab ta hoolikalt ümbrust kontrollides. Peale selle, et tal on suur tutt, on ta ka muidu teistest lõokestest suurem. Ülapool on tal tumedate tähnidega, alapool valkjas, põhitoon aga pruunikas - kõik see loob talle oma elupaigas hea varjevärvuse.

Levinud on ta kohati Euroopas ja Aasias ning ka Põhja-Aafrikas. Eestis on ta väikesearvuline ja vaid vähestes paikades kohatav lind. Tuttlõokese elupaigad asuvad liivasel või lubjarikkal pinnasel: nõmmed, liivikud, karjamaad, jäätmaad, aga sageli tuleb ka juurviljaaedadesse ja varemetesse. Talvepakastega ei lenda tuttlõoke lõunamaale soojemasse ja rikkamatele toidumaadele, vaid rändab siin kohepeal mõnevõrra ringi, otsides häid toitumispaiku. Sellistel otsingutel satub ta tihtipeale suurte teede äärde ja ka väikestesse linnadesse.

Tuttlõoke tegutseb maapinnal, vaid üliharva tõuseb ta õhku. Jookseb kiiresti, harva võib aga lennata ka hoonete seintele. Maapinnal jooksmiseks on tal pikkade vähepainduvate varvastega jalad. Tema terav, lühike ja tugev nokk on kohastunud terade nokkimiseks. Viljaterad moodustavadki tähtsa osa tuttlõokese toidust. Samas sööb ta aga palju ka mitmesuguseid putukaid ja taimede rohelisi osasid, näiteks rohelisi viljakõrsi.

Õige on arvata, et ega ta pesagi oma põhielukohast kaugele ehita. Pesa asupaigaks valib tuttlõoke kidura puhmatuti varju jääva pinnaselohu, mille kohandab enda keha ja vajaduste järgi. Selle vooderdab ta veel väheste rohukõrtega, harvem võib appi võtta ka mitmesuguseid lehekesi. Valminud pesa on väga sarnane põldlõokese omale. Paarilise otsib ja pulmad peab tuttlõoke aga juba varakult - märtsi lõpul on paarid moodustunud.

Maikuu algul algab kibe pesaehitus ning emaslind muneb pessa viis muna. Ka haudumisega peab emaslind üksi hakkama saama, isaslind käib sel ajal ringi ja valvab, et keegi tema territooriumile ei tuleks. Tuttlõoke on kartlik lind. Haudumine võtab emaslinnul aega 12...13 päeva.

Pojad lahkuvad pesast 9...10 päeva peale koorumist, kuid ei oska siis veel sugugi mitte lennata ja nii peavad ema-isa neid veel toitma. Kui nad on aga saanud 16...18 päeva vanuseks, siis on nad omandanud vajalikud elutarkused ja vanemad võivad oma järglased muretult omapead jätta. Nad lähevad teist pesakonda üles kasvatama. Tuttlõoke ei kuulu looduskaitse alla.

 

Loe täiendavat infot!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik

2. Otsi liiginime järgi:

3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri