Rohukoskel

Liiginimi eesti keeles Rohukoskel
Liiginimi ladina keeles Mergus serrator
Rahvapäraseid nimesid Rohukas, tuttpea, pikknina, heinkoskel, murukoskel
Suurus Keha pikkus 52-58 cm, tiibade siruulatus 69-82 cm, kaal 0,8-1,1 kg.
Levik Asustab Euraasia põhjaosa, Põhja-Ameerikat ja Gröönimaa lõunaosa. Üksikutes kohtades ulatub areaal parasvöötmesse, kuid ei ulatu 50. laiuskraadist lõuna poole. Vähearvukalt ja juhuslikult esineb ka Kesk- ja Lõuna-Euroopas. Eesti on Euroopa põhilise levilaosa lõunapiiril, esineb eelkõige Lääne-Eesti saartel ja Põhja-Eesti rannikualadel.
Arvukus Eestis pesitseb 300-500 haudepaari. Talvitub olenevalt aastast ja jääoludest 500-2500 paari.
Elupaik ja -viis Enamasti väikesaarte asunik, vähesel määral pesitseb neid ka mandri rannikul neemedel ja lõugaste ääres.
Ränne Kevadine läbiränne kestab poole maini, sügisränne jääb septembrisse-oktoobrisse. Linnud rändavad väikeste puntidena ja põhiliselt öösiti, mistõttu toimub läbiränne üsna märkamatult.
Toitumine Toitub peamiselt kaladest, veeputukatest, koorikloomadest ja konnadest.
Pesitsemine ja areng
Pesa teeb kas kõrgesse rohtu (nõgesed, putked, takjad, põldmari) või tiheda magesõstra- või kadakapõõsa alla, eriti meeldib ala, kus põõsaste all on ka kive või kus põõsad kasvavad lausa kivide vahel. Ka tunneb ta ennast turvaliselt naerukajaka- või tiirukoloonia servas. Pesaserva vooderdab omaenese udusulgedega. Mai lõpul-juuni alguses muneb emaslind 8-12 valkjat või helerohelist muna, mida haub 29-35 päeva. Isaslind lahkub haudumise algul sulgima. Pärast koorumist  lahkuvad pojad koos emaga päeva või paari pärast pesast madalale rannikumerele. Tihti moodustatatakse n-ö lasteaed, kus on mitme pesakonna pojad koos ja kellel hoiab silma peal 1 emaslind. Lennuvõimeliseks saavad pojad u 60 päeva pärast.
Ohustatus ja kaitse Looduskaitse alla ei kuulu, kuid arvukus on langenud. Ohustavad mitmesugused pesaröövlid, ennekõike saartele jäänud rebased ja kährikud. Hästi peidetud pesad leiavad üles ka kajakad. Suurt mõju arvukusele avaldab pesitsussaarte liigne kinnikasvamine, eelkõige kadakastumine ja metsastumine. Euroopas on rohukoskel hinnatud ohulähedaseks liigiks.

 

Loe lühiteksti ja vaata pilti!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik
2. Otsi liiginime järgi:
3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri