Suurkoovitaja

 

Suurkoovitaja

Suurkoovitaja on, nagu juba ta nimigi ütleb, üsna suur lind. Ta on väga suure pardi suurune helepruun omapärase välimusega lind. Helepruun värvus tuleneb suurkoovitajal heledate ja pruunide sulgede vaheldumisest, tegelikult on lind nagu tihedalt pruunitäpiline, kuid see sulab kokku ühtlaseks helepruuniks. Heledamad on linnul kõhualuse, jalgade sulestiku ja kurgualuse suled, tiibade hoosuled aga on tumepruunid. Linnu tugev keha on pikkade, ent tugevate pruunide jalgade otsas, varvaste vahel, lahukohal on väike nahariba, mis suurendab linnu toetuspinda. Linnu teeb omapäraseks tema pea. See on kehaga võrreldes tavalise suurusega, nokaga võrreldes aga lausa mannetu. Linnu pruun nokk võib täiskasvanud linnul kergelt ületada paarikümmet sentimeetrit ja kui naaskelnokal oli nokk ülespoole, siis suurkoovitajal on see allapoole kaardus.

Isas- ja emaslind teineteisest välimuse poolest ei erine, emaslinnud on ainult veidi suuremad. Erinevalt enamikust teistest kurvitsalistest pole neil ka sesoonset dimorfismi - aastaajast sõltuv sulestiku põhivärvuse muutust.

Suurkoovitaja on levinud metsa- ja stepivööndis alates Iirimaast ja Norrast ida suunas kuni Taga-Baikalimaani. Eestis on suurkoovitaja kõikjal tavaline, ent väikesearvuline haudelind.

Tavaliselt pesitsevad suurkoovitajad eraldi paaridena ning ühtset kolooniat ei teki. Pesad rajatakse niisketele niitudele ja soodele, jõeluhtadele. Lohukujulises hõreda vooderdusega pesas on neil lindudel enamasti neli oliivrohelise taustaga pruunilaigulist muna, mis munetakse pessa 1...3 päevaste vahedega. Haudumine sõltub ilmastikust ning vältab keskmiselt 27 päeva ( +/- 1 päev). Hauvad mõlemad vanalinnud. Peale poegade koorumist rändab pesakond enamvarjulisematesse elupaikadesse ning mõne aja möödudes moodustuvad parved, mis niitudel toitumas käivad.

Suurkoovitaja toidu moodustavad pehmed taimeosad, seemned, marjad ja selgroogsed loomad ning nende vastsed.

Suurkoovitaja on looduskaitse all.

Loe täiendavat infot!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik

2. Otsi liiginime järgi:

3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri