Lumekakk

 

Lumekakk

Lumekakk on üldtoonilt valge peaaegu kassikaku suurune röövlind. Linnu nägu ja rind on valged, jalgade ülaosa, mida me tavaliselt tema kõhuks peame, on samuti valge, kuid sellel esinevad pruunid rõhtsad triibud. Tiivad ja selg on värvunud nagu jalgade ülaosagi, ainult et seal on nende pruunide vöötide laius tunduvalt laiem. Jalgade alaosa, jookse ja varbad on hallid, küüned mustad. Nokk on samuti must. Linnu pealagi ja laup on keha kõige pruunimad osad, seal võib pruuni ja valge suhe ulatuda kuni 1:1.

Lumekakk ei ole meil tavaline lind, teda nähakse talvel vaid mõnel üksikul korral. Omajagu on selles süüd ka tema heledal värvusel kuid põhiline on ikka see, et lind meil lihtsalt eriti sage külaline ei ole.

Lumekakk toitub nagu ka kassikakk endast väiksematest lindudest ja loomadest. Saaki varitseb puudel, kividel, pinnasekühmudel.

Lumekakk on tüüpiline põhjapoolsemate alade asukas, mida näitab ka tema hele värvus. Soojema kliimaga vööndites oleks tema hele värvus talle kahjulik, hele kakk on ju tumedal taustal kohe näha. Põhjapiirkondades on aga enamikul ajal aastas lumi maas ning see loob talle sobiva tausta.

Lumekakk on meil looduskaitse all.

 

Loe täiendavat infot!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik

2. Otsi liiginime järgi:

3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri