Tutt-tihane

Liiginimi eesti keeles Tutt-tihane
Liiginimi ladina keeles Lophophanes cristatus
Rahvapäraseid nimesid Tutiga tihane, tutt-tihalane, metsatihane.
Suurus Kehapikkus 10,5-12 cm, tiibade siruulatus 17-20 cm, kaal 10-14 grammi.
Levik Levinud Euroopas Pürenee poolsaarest läänes kuni Uuraliteni idas. Eesti mandriosas üldlevinud sage haudelind, läänesaartel aga pesitsejana puudub.
Arvukus Eestis pesitseb 30 000 - 50 000 haudepaari.
Elupaik ja -viis Elupaigana eelistab männikuid, kuid pesitseb ka muudes okas- ja segametsades. Pesitsusajal elutseb paarides, ülejäänud ajal hulgusalkades. Päevase eluviisiga.
Ränne Kogu levila ulatuses paiga- ja hulgulind.
Toitumine Menüüsse kuuluvad putukad ja ämblikud, talvel okaspuude seemned.
Pesitsemine Pesa ehitab enamasti puuõõnsustesse, milleks kasutab sageli ära väike-kirjurähni ja teiste tihaste, eeskätt põhjatihase vanad pesakoopad, oksaaugud, puulõhed, ka pesakastid. Pesa ehitamiseks kasutatakse peamiselt sammalt ja kuivanud rohukõrsi, pesalohk vooderdatakse hoolikalt taimevilla, sambla, rohu, ämblikuvõrgu, karvade ja sulgedega. Emane muneb 4-8 valget, roostepruunide pisilaikudega muna ning haub neid 13-16 päeva. Pärast koorumist toidavad poegi mõlemad vanalinnud. Pojad on pesahoidjad, saavad lennuvõimeliseks 17-22 päevaselt, kuid sõltuvad pärast seda veel mõne nädala vanalindudest. Seejärel tegutsevad pesakonniti pesitsusterritooriumi lähemas ümbruses, segunedes vaid juhuslikult ja lühiajaliselt teiste tihaste hulgusalkadega.
Ohustatus ja kaitse Ei kuulu looduskaitse alla, kuid nii Eestis kui ka globaalselt on täheldatud mõningast arvukuse langust. Eestis on liik hinnatud ohulähedaseks. Arvukus sõltub tugevalt talvistest ilmaoludest, kuid intensiivse metsamajanduse tingimustes ei taastu see pärast karmi talve loodetud kiirusel.

 

Loe lühiteksti ja vaata pilti!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik
2. Otsi liiginime järgi:
3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri