Kollane võhumõõk
(Iris pseudacorus)
kalmus, iiutited, kuremõõk, paosaksad

Kõik veidigi lilledest lugupidavad inimesed tunnevad kindlasti aialille iirist. Tegelikult on iirise nimi tuletatud taime ladinakeelsest nimest, Iris, kuid sel liigil on ka eestikeelne nimetus. Botaanikud on iirisele rahvapärasteste nimede seast valinud ametlikuks eestikeelseks nimeks aed-võhumõõk. Sellel enam kui kolmekümne tuhande sordiga lillel on ka looduslikud sugulased. Meie looduses leiduvad neist siberi ja kollane võhumõõk. Mõlemad nad on väga ilusate suurte õitega. Siberi võhumõõga õied on sinised, kollase võhumõõga omad kollased. Teise erinevusena on siberi võhumõõga lehed väga kitsad, vaid umbes poole sentimeetri laiused, kollase võhumõõga omad aga laiad, kaks kuni kolm sentimeetrit.

Kui kollane võhumõõk on küllalt tavaline, siis siberi võhumõõk on hoopis haruldasem. Ilusate õite tõttu ähvardab viimast liigne korjamine ja liik on võetud looduskaitse alla (III kategooria). Kollane võhumõõk looduskaitse all ei ole ja tal on palju kasvukohti, kuid harva kohtab teda massiliselt. Kui võhumõõga aeda toote, jätke alati osa taime loodusesse. Vastasel juhul võib ka see liik ohustatud taimede sekka sattuda. Õigem oleks korjata võhumõõga seemneid ja neid aeda külvata. Võhumõõkade seemned on küllalt suured, musta värvi ja pisut kohvioa taolised. Mõrkja maitse tõttu ongi neid vaestel aegadel kuivatatult kohvi hulka segatud. Kuna kollane võhumõõk on ennekõike soode ja niiskete niitude ning taim, siis peab talle ka aias niiskema kasvukoha leidma. Tiigi või kraavi kaldal kasvab ta kindlasti suurepäraselt!

Kollaseid võhumõõku saab paljundada niisamuti nagu ilutaimi iiriseid. Selleks tuleb üles kaevata taime jäme vaoline risoom. Selle peal on näha kohad, kust uus taim on tulemas. Igast sellisest kohast võib kasvada kiiresti tihe võhumõõgapuhmas. Risoomile kasvavad alla ka tugevad lisajuured. Risoomist saab valmistada musta värvainet. Kuid seesama must aine on ka mürgine, sööbiva toimega. Nii tekitavad võhumõõga risoomid ja juured värskelt suus ja kurgus rasket põletikku. Kuivatamisel mürgine aine laguneb. Kollase võhumõõga seemneid on segatud mõrkja maitse tõttu vaestel aegadel kohvi hulka.