Sinikas
(Vaccinium uliginosum)
joovikud, alligad, rukkisinikas, jõhvik, soomari

Sinikas on mustika perekonna taim. Seda näitab tema ladinakeelne perekonnanimi, Vaccinium, mis on sama kui mustikal. Seega peab sinikal ja mustikal ka palju ühist olema. Ja ongi. Kõigepealt on nad mõlemad suvehaljad kääbuspõõsad. See tähendab, et nad lasevad talveks lehed maha. Kuid mõlemal on veel selline ühine omapära, et noorte taimede lehed võivad ka külma talve üle elada. Iseloomulik on veel see, et nii sinika kui mustika marju katab sinakas või valkjas vahakirme. Õiedki on neil väga sarnased. Segamini neid perekonnakaaslasi tavaliselt siiski ei aeta, sest neil on ka selged erinevused.

Esiteks on sinika marjad rohkem sinised kui mustika marjad, sinikad on heledamad. Ka ei ole sinikad nii ümmargused. Teiseks on sinika lehed sinakasrohelised, mustikal helerohelised. Kolmandaks on sinika varred juba esimestel aastatel ümmargused ja üsna pruunides toonides. Mustika noored varred on kandilised ja enamasti rohelised. Neljandaks on sinikataimed tavaliselt peaaegu puusakõrgused põõsad, mustikataimed ei küüni enamasti põlveni. Kes metsas marjul käinud, teab, et sinikad määrivad suud vähem kui mustikad.

Kui veel marjadest ja marjulistest rääkida, siis tavaliselt sinikaid ei korjatud. Arvati, et neis on midagi mürgist. See jutt ei pea paika. Sinika marjad ei ole küll võib-olla nii maitsvad kui mustikad, kuid need on siiski väärtuslikud. Sinikasaak võib paiguti olla mustika omast suurem, isegi kuni 1,2 tonni marju hektaril. Päris asjata ei ole sinikat ka joovikuks kutsutud. Nimi tuleb ilmselt sellest, et sinikas kasvab tihti koos sookailuga, mille õhku erituvad eeterlikud õlid võivad tõesti tekitada uimasust, pea valutama panna, harvem ka iiveldust põhjustada. Midagi mürgist sinikas endas ei ole. Peale hoidiste tegemise on sinikaid kasutatud ka veinitööstuses.

Üks iseloomulik erinevus on mustika ja sinika vahel veel. Sinikal ei arene pikki roomavaid maasiseseid risoome, mille abil kiiresti levida. Seepärast ei kasva sinikaid tavaliselt nii massiliselt koos kui mustikas, sinikapõõsaid kohtab sagedamini üksikuna. See-eest on sinika levila kogu maailmas mustika omast laiem.