Õpetaja konspekt
tööks jututoas
Tunni teema:
Hulkuvad koerad
Tunni eesmärgid:
Anda teadmisi sellest,
-
miks satuvad koerad hulkuma;
-
milliseid tagajärgi on koerte hulkumisel;
-
millised on võimalused koerte hulkumise ennetamiseks
ja hulkuvate koerte probleemi tagajärgede kõrvaldamiseks;
-
millised seadusandlikud meetmed on vastu võetud
koerte hulkumise vastu võitlemiseks;
-
millised rahalised võimalused on hulkuvate koerte
probleemi lahendamiseks;
-
milliseid eetilisi printsiipe peaks rakendama
hulkuvate koerte probleemi lahendamisel.
Tutvustada keskkonnaalaste otsuste tegemise
mehhanismi.
Viia läbi rollimäng hulkuvate koerte probleemi lahendamiseks.
Arendada otsuste tegemiseks vajaminevaid rühmatööoskusi.
Tunni ettevalmistamine:
Enne tegevuse algust paigutab
tuutor tubadesse vajalike õppematerjalide lingid.
Koeraomanikud |
Kodanikukaitse |
Varjupaik |
Loomakaitse |
probleemitutvustus
rollitutvustus
lisamaterjal teadusest |
probleemitutvustus
rollitutvustus
lisamaterjal seadustest |
probleemitutvustus
rollitutvustus
lisamaterjal majandusest |
probleemitutvustus
rollitutvustus
lisamaterjal eetikast |
Tunni käik:
TEGEVUS ÕPILASTEGA
SISSEJUHATUS JA ESIALGNE OTSUS
Avage CVW brauser.
Sisestage oma rolli kasutajanimi ja salasõna.
Koertesõprade
klubi |
Kodanikukaitse
selts |
Loomade varjupaiga
hoolekogu |
Loomakaitseselts |
koeraomanik1
koeraomanik2
koeraomanik3
koeraomanik4
jne. |
kodanikekaitse1
kodanikekaitse2
kodanikekaitse3
kodanikekaitse4
jne. |
varjupaik1
varjupaik2
varjupaik3
varjupaik4
jne. |
loomakaitse1
loomakaitse2
loomakaitse3
loomakaitse4
jne. |
Kui olete jõudnud jututuppa, avage tubade kaart (Map) ja sisenege oma
rollituppa.
Tegevus rollirühmade tubades toimub tuutori (virtuaalse õpetaja) juhtimisel rollirühma
juhiste alusel, kes jälgib erinevate rühmade tööd otsuse tegemisel ja
juhib
arutelu. Selleks siseneb tuutor jututuppa mitme erineva kasutajanimega ja viibib üheagselt
kõikides rollitubades, hoides korraga lahti mitut CVW akent. On soovitav, et ainult
tuutor kasutaks vestluse ajal suurtähti ja teist värvi nime - see võimaldab tõmmata
osalejate tähelepanu.
Avage toas olevatest dokumentidest probleemitutvustus
ja lugege see läbi.
Valige CVW ikoonide ribalt uue dokumendi loomise käsk (New) ja looge
dokument (Note), kuhu pange kirja oma esialgne otsus koos põhjendusega. Kui vajutate CVW
ikoonide ribal kohvrile (Carry), näete oma otsusedokumendi sisu. Seda dokumenti kasutage
arutelus teiste rühmaliikmetega.
OTSUSE VASTUVÕTMINE ROLLIRÜHMAS
Avage toas olevatest dokumentidest rollitutvustus (koertesõprade
klubi, kodanikekaitse selts, loomade
varjupaiga hoolekogu, loomakaitseselts) ja lugege see läbi.
Koos teiste rollirühma liikmetega arutage, mida teevad teie rühma liikmed
rollitutvustuse kohaselt.
Et töö rühmas laabuks valige rühma juht, kes arutelu koordineerib.
Et tegevust aktiveerida esitab tuutor valikuliselt suunavaid küsimusi igale
rühmale:
Koertesõbrad:
Kas hulkuvad koerad põhjustavad teie arvates linnas probleeme?
Millised on kõige suuremad ohud, mida hulkuvad koerad võivad põhjustada?
Kas seaduste täitmine toob koerapidajatele kaasa majanduslikke väljaminekuid? On need
teile vastuvõetavad?
Turvalise linna kaitsjad:
Kas seadused, mis kaitsevaid kodanikke koerte poolt tekitatud kahjude eest on piisavad?
Kas teie arvates on õige, et inimesed peavad kannatama koerapidajate hirmu all?
Kas olete nõus sellega, et hulkuvate koerte probleemi ärahoidmiseks peaksid loomapidajad
kitsendama loomade liikumisvabadust?
Kes peaks kinni maksma koerte poolt tekitatud terviserikete kõrvaldamise?
Varjupaik:
Milliseid majanduslikke meetmeid näete omalt poolt loomade elutingimuste parandamiseks
varjupaigas?
Kas loomade heaolu kaitsevad seadused on piisavad hulkuvate loomade probleemi
lahendamiseks?
Kuna varjupaik ei saa rahapuudusel kõiki hulkuvaid loomi elupaigaga kindlustada, siis
milline lahendus oleks hulkuvate loomadega toimimiseks kõige otstarbekam?
Kas seadusi järgides saab varjupaik vastu võetud otsust ellu rakendada?
Loomakaitse:
Kas on õige osa loomi varjupaigas hukata?
Kas varjupaik võiks osa hulkuvatest loomadest magama panna?
Millised tingimused on loomadele varjupaigas normaalseks eluks tingimata vajalikud?
Kui loomadele pakkuda kodu varjupaigas, siis millised elutingimused on ilmtingimata
koertele vajalikud?
Avage toas olevatest dokumentidest lisamaterjal (teadmisi
koertest, seadused, majanduslikud
kaalutlused, eetika) ja lugege see läbi.
Arutage koos rühma liikmetega, milline on rühma otsus, kuidas lahendada
hulkuvate koerte probleem linnades. Kasutage arutelus endi poolt loodud otsusedokumente ja
lisamaterjalis olevat informatsiooni.
Kui soovite lisamaterjalist või otsusedokumendist teha teistele
arutelus osalejatele kiiret väljavõtet, märkige hiirega vastav tekstilõik ja valige
parema hiireklahviga käsk copy. Seejärel saate kopeeritud tekstilõigu
sisestada
jututuppa, valides CVW ikooniribalt käsu text paste.
Rühma juht paneb kirja rühma ühisotsuse otsusedokumendina. Selleks avab ta CVW ikoonide
ribalt uue dokumendi loomise käsu (New) ja loob dokumendi (Note), kuhu paneb kirja
arutelus tehtud otsuse ja otsuse põhjenduse.
Rühma juht tõstab dokumendi oma kohvrist rühma tuppa, et kõik
saaksid seda näha.
Rühma liikmed vaatavad valmis dokumendi üle ja teevad vajadusel parandusi. Rühma juht
peab veenduma, et kõik rühma liikmed nõustuvad otsusedokumendiga.
Rühmade
liikmed teevad ühisest rolliotsusest koopia oma kohvrisse (Carry). Seda kasutatakse
arutelu ajal ekspertrühmas.
OTSUSE VASTUVÕTMINE EKSPERTIDE RÜHMAS
Järgnevalt toimub rühmade muutmine ja moodustuvad ekspertrühmad. Igas ekspertide
rühmas on üks esindaja koeraomanikest, kodanikekaitse seltsist, loomade varjupaiga
hoolekogust ja loomakaitseseltsist.
Et õpilased teaksid, millistes ekspertrühmades nad on, peaks õpetaja/tuutor nad
eelnevalt jagama rühmadesse ja teatama, millise ekspertrühma töös nad osalevad.
Tegevus rühmas toimub ekspertide
rühma tööks mõeldud tegevusjuhise alusel. Virtuaalne õpetaja jälgib erinevate
rühmade tööd ja sekkub vajadusel, et arutelu juhtida.
Ekspertide rühma liikmed valivad endi hulgast rühma juhi, kes arutelu koordineerib.
Ekspertide rühm tutvub järgemööda erinevate rolliotsustega. Need otsusedokumendid
võib kas paigutada ekspertrühma kõigile tutvumiseks või kopeerib iga rühma liige oma
dokumendi teksti jututoa vestlusruumi.
Toimub arutelu ja poolt- ning vastuargumentide läbiarutamine. Võetakse vastu ühine
otsus.
Rühma juht paneb arutelu lõpus kirja dokumendina (Note) rühma lõpliku otsuse koos
põhjendustega.
Rühma
juht teeb lõplikust otsusest koopia oma kohvrisse ja paigutab selle konverentsiruumi, kus
kõik osalejad saavad sellega tutvuda.
KOKKUVÕTETE TEGEMINE
Rühma liikmed kogunevad uuesti ühisesse ruumi ja vaatavad erinevate ekspertrühmade
loodud otsusedokumente. Järgneb vaba arutelu teemal, miks on otsused sarnased/erinevad.
Arutelu juhib virtuaalne õpetaja.
Järgneda võib aga ka osalejate järelduste tegemine klassis väljaspool virtuaalset
keskkonda, kasutades otsusedokumente.
|