Õpetaja konspekt
tööks jututoas
Tunni teema: Kas pooldada talvist maanteede
soolatamist?
Tunni eesmärgid:
1. Anda teadmisi:
-
maanteede soolatamise vajalikkusest,
-
kasutatavate soolade mõjust ümbritsevale
keskkonnale,
-
soolade omadusest alandada jää sulamistemperatuuri,
-
maanteede soolatamist puudutavatest seadustest,
-
soolatamise majanduslikust otstarbekusest.
2. Tutvustada keskkonnakaitsealaste otsuste tegemise mehhanismi.
3.
soolatamise
probleemile lahenduse leidmiseks.
4. Arendada rühmatööoskusi.
Tunni
ettevalmistus:
Õpilaste
jaotamine rühmadeks:
I rühm - teedevalitsus: igale õpilasele probleemitutvustus,
rollitutvustus ja lisamaterjal majandusest.
II rühm - liikleja: igale õpilasele probleemitutvustus, rollitutvustus
ja lisamaterjal eetikast.
III rühm - keskkonnakaitsja: igale õpilasele probleemitutvustus,
rollitutvustus ja lisamaterjal soolade mõjust loodusele.
IV rühm - seadusandja: igale õpilasele probleemitutvustus,
rollitutvustus ja lisamaterjal soolatamist puudutavatest seadustest.
Enne
tegevuse algust paigutab tuutor tubadesse vajalike õppematerjalide
lingid.
Teedevalitsus |
Liikleja |
Keskkonnakaitsja |
Seaduseandja |
probleemitutvustus
rollitutvustus
lisamaterjal majanduslikest kaalutlustest |
probleemitutvustus
rollitutvustus
lisamaterjal liikleja ootustest |
probleemitutvustus
rollitutvustus
lisamaterjal kemikaalide mõjust
loodusele |
probleemitutvustus
rollitutvustus
lisamaterjal kehtestatud nõuetest |
TEGEVUS ÕPILASTEGA
SISSEJUHATUS
JA ESIALGNE OTSUS
Avage CVW brauser.
Sisestage oma rolli kasutajanimi ja salasõna.
Teedevalitsus |
Liiklejate
esinduskogu |
Keskkonnateenistus |
Seaduste
koostajad |
teemeister1
teemeister2
teemeister3
teemeister4
jne. |
autojuht1
autojuht2
autojuht3
autojuht4
jne. |
ametnik1
ametnik2
ametnik3
ametnik4
jne |
riigikogulane1
riigikogulane2
riigikogulane3
riigikogulane4
jne. |
Kui olete jõudnud jututuppa, avage tubade kaart (Map) ja sisenege
oma rollituppa.
Tegevus rollirühmade tubades toimub tuutori
(virtuaalse õpetaja) juhtimisel rollirühma
juhiste alusel, kes jälgib erinevate rühmade tööd
otsuse tegemisel ja juhtib arutelu.
Selleks siseneb tuutor jututuppa mitme erineva
kasutajanimega ja viibib üheageselt kõikides rollitubades,
hoides korraga lahti mitut CVW akent. On soovitav, et ainult tuutor
kasutaks vestluse ajal suurtähti ja teist värvi nime
- see võimaldab tõmmata osalejate
tähelepanu.
Avage toas olevatest dokumentidest probleemitutvustus
ja lugege see läbi.
Valige CVW ikoonide ribalt uue dokumendi loomise käsk (New) ja looge
dokument (Note), kuhu pange kirja oma esialgne otsus koos põhjendusega.
Kui vajutate CVW ikoonide ribal kohvrile (Carry), näete oma otsusedokumendi
sisu. Seda dokumenti kasutage arutelus teiste rühmaliikmetega.
|
OTSUSE
VASTUVÕTMINE ROLLIRÜHMAS
Avage toas olevatest dokumentidest rollitutvustus (teehooldajad,
liiklejad, keskkonnateenistus,
seaduseandjad).
Koos teiste rollirühma liikmetega
arutage, mida teevad teie rühma liikmed rollitutvustuse kohaselt.
Et töö rühmas laabuks
valige rühma juht, kes arutelu koordineerib.
Et tegevust aktiveerida, esitab tuutor valikuliselt suunavaid küsimusi
igale rühmale:
Teehooldajad:
-
Kas maanteid on üldse talvel vaja soolatada?
-
Mis juhtub, kui teid ei soolatata õigeaegselt?
-
Millest oleneb soolakulu maanteede soolatamisel?
-
Kuidas saadakse infot olukorrast maanteedel?
-
Milliste korraldustega on määratud libedusetõrjeks
kasutatavad
soolakogused?
Liiklejad:
-
Millisel maanteel eelistad liigelda Sina, kas õigeaegselt
soolatatud või soolatamata maanteel?
-
Millised ohud võivad kaasneda hooldamata maanteel
liiklemisel?
-
Mis on tähtsam, kas ohutus autosõidul
või ümbritseva keskkonna säästmine?
Keskkonnateenistus:
-
Millised libedusetõrjevõtted mõjuvad
keskkonnale halvasti?
-
Kas on õige jätta maanteed hoopis soolatamata?
-
Kas oleks õige püüda kulutada minimaalselt
soola?
-
Kuidas peaksid toimima teedehooldajad, et võimalikult
vähe ohustaksid keskkonda?
Seaduseandjad:
-
Miks on vaja talvel teha libedusetõrjet?
-
Kuidas on seotud teehooldus liiklustihedusega?
-
Milliseid libedusetõrjevõtteid peavad
teehooldajad hästi tundma?
-
Kas on eetiline jätta maantee hoopis hooldamata?
-
Kes peaks vastutama ohutu liikluse eest?
Avage toas olevatest dokumentidest lisamaterjal (teadmised
soolatamisest, majanduslikud
kaalutlused, seadused, eetika)
ja lugege see läbi.
Arutage koos rühma liikmetega, milline on rühma otsus, kuidas
lahendada talvine maanteede soolatamise probleem? Kasutage arutelus endi
poolt loodud otsusedokumente ja lisamaterjalis olevat informatsiooni.
Kui soovite lisamaterjalist või otsusedokumendist
teha teistele arutelus osalejatele kiiret väljavõtet, märkige
hiirega vastav tekstilõik ja valige parema hiireklahviga käsk copy. Seejärel saate kopeeritud tekstilõigu
sisestada jututuppa,
valides CVW ikooniribalt käsu text paste.
Rühma
juht paneb kirja rühma ühisotsuse otsusedokumendina. Selleks
avab ta CVW ikoonide ribalt uue dokumendi loomise käsu (New) ja loob
dokumendi (Note), kuhu paneb kirja arutelus tehtud otsuse ja otsuse põhjenduse.
Rühma juht tõstab dokumendi oma kohvrist
rühma tuppa, et kõik saaksid seda näha.
Rühma liikmed vaatavad valmis dokumendi üle
ja teevad vajadusel parandusi. Rühma juht peab veenduma, et kõik
rühma liikmed nõustuvad otsusedokumendiga.
Rühmade
liikmed teevad ühisest rolliotsusest koopia oma kohvrisse (Carry).
Seda kasutatakse arutelu ajal ekspertrühmas.
|
OTSUSE VASTUVÕTMINE
EKSPERTIDE RÜHMAS
Järgnevalt
toimub rühmade muutmine ja moodustuvad ekspertrühmad. Igas ekspertide
rühmas on üks esindaja teehooldajatest, liiklejatest, keskkonnakaitsjatest
ja seaduseandjatest.
Et õpilased teaksid, millistes ekspertrühmades
nad on, peaks õpetaja/tuutor nad eelnevalt jagama rühmadesse
ja teatama, millise ekspertrühma töös nad osalevad.
Tegevus rühmas toimub ekspertide
rühma tööks mõeldud tegevusjuhise alusel. Virtuaalne
õpetaja jälgib erinevate rühmade tööd ja sekkub
vajadusel, et arutelu juhtida.
Ekspertide
rühma liikmed valivad endi hulgast rühma juhi, kes arutelu koordineerib.
Ekspertide
rühm tutvub järgemööda erinevate rolliotsustega. Need
otsusedokumendid võib kas paigutada ekspertrühma kõigile
tutvumiseks või kopeerib iga rühma liige oma dokumendi teksti
jututoa vestlusruumi.
Toimub arutelu ja poolt- ning vastuargumentide läbiarutamine.
Võetakse vastu ühine otsus.
Rühma
juht paneb arutelu lõpus kirja dokumendina (Note) rühma lõpliku
otsuse koos põhjendustega.
Rühma
juht teeb lõplikust otsusest koopia oma kohvrisse ja paigutab selle
konverentsiruumi, kus kõik osalejad saavad sellega tutvuda.
|
KOKKUVÕTETE TEGEMINE
Rühma
liikmed kogunevad uuesti ühisesse ruumi ja vaatavad erinevate ekspertrühmade
loodud otsusedokumente. Järgneb vaba arutelu teemal, miks on otsused
sarnased/erinevad. Arutelu juhib virtuaalne õpetaja.
Järgneda
võib aga ka osalejate järelduste tegemine klassis väljaspool
virtuaalset keskkonda, kasutades otsusedokumente.
|
|