Kanakull

Liiginimi eesti keeles Kanakull
Liiginimi ladina keeles Accipiter gentilis
Rahvapärasid nimesid Kanaröövel, tiirutaja, kanakatk, päriskull
Suurus Emaslinnud isastest oluliselt suuremad. Isaslinnu kehapikkus 49-56 cm, emasel 58-64 cm. Tiibade siruulatus 90-105 cm. Kaal isasel 750-1060 grammi, emasel 1140-1710 grammi.
Levik Levinud on Euraasia ja Põhja-Ameerika metsades ja avamaastikes. Eestis ühtlaselt, kuid hõredalt levinud haudelind.
Arvukus Eestis pesitseb 400-600 haudepaari, talvitub 800-1200 isendit.
Elupaik ja -viis Pesitseb nii loodusmaastikus kui metsatukkadega vahelduvas kultuurmaastikus. Asustab erinevaid metsatüüpe, kuid eelistab pesitseda vanas okas- või segametsas. Saagijahil kanakulle võib kohata nii loodus- kui kultuurmaastikus.
Ränne Paigalind, keda võib meil kohata aastaringselt, kuid osa asurkonnast võib liikuda talveks veidi lõuna poole; samas võivad uued linnud meile talveks põhja poolt asemele tulla.
Toitumine Röövlind, kelle saagiks langevad pisinärilised, väiksemad linnud ja üldse kõik, kellest jõud üle käib.
Pesitsemine ja areng
Pesitsema hakkab hiliskevadel, pesa ehitab enamasti kuuse, harvem männi, kase või haava otsa. Mai alguses muneb 3-4, harva 2 või 5 muna. Haub peamiselt emaslind, vaid tema toitumise ajaks võtab munade eest hoolitsemise üle isaslind. Haudeperiood kestab 35-42 päeva ja teist samapalju võtab aega noorte kanakullide lennuvõimeliseks saamine. Suguküpseks saavad noorlinnud 2-aastaselt.
Ohustatus ja kaitse Kuulub looduskaitsealuste liikide II kategooriasse. Suurimaks ohuteguriks peetakse metsamajanduse mõju, mille tõttu vähenevad pesitsemiseks sobivad elupaigad, aga ka saagijahiks sobilikud vanad metsad. Röövlinnuna aitab piirata näriliste arvu, seetõttu ohustavad teda ka mitmesugused põllumajanduslikud taimekaitsevahendid. Rahvusvaheliste ohuhinnangute järgi on kanakull soodsas seisundis.

 

Loe lühiteksti ja vaata pilti!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik
2. Otsi liiginime järgi:
3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri