Raudkull

 

Raudkull

Raudkull on hakisuurune väga kiire sööstulise lennuga lind. Raudkulli keha alumine pool on hele ja sellel on peal pruunid vöödid. Keha ülapool on tume, kusjuures isaslinnul on see halli põhitooniga, emaslinnul aga pruunikas. Linnu pea on nokast alates tume, nokast altpoolt aga hele. Põikitriibud algavad umbes poole kaela pealt. Raudkulli nokk on tüviku poolt hall, tipust ja keskelt must. Linnu pikad ja saledad kollakad jalad on kuni kehani paljad ning tema küüned on mustad nagu ka nokk. Sabal on neli tumedat vööti. Saba on pikk ja suhteliselt ühtlase laiusega, tiivad laiad.

Lennu järgi tunneb raudkulli ära eelkõige tema lennu kiiruse järgi. Raudkull lehvitab oma tiibu küllaltki kiiresti, paigallendu ei tee ta kunagi. Sageli lendab ka läbi raagus puuvõrade, läbi võsa. Tänu sellistele omadustele ei ole väiksematel värvulistel tema eest pääsu. Värvulisi murrab ta vastavalt nende arvukusele meie puistutes. See on ka selge: kuna ta väikelindude seast eriliselt kedagi ei eelista, langeb tema saagiks ikka rohkem neid, keda ka muidu enam on.

Laululindudest langevad soojal aastaajal tema saagiks peamiselt metsvindid, lehelinnud, rästad, kuldnokad, tihased, käbi- ja põõsalinnud, talvel peamiselt talvikesed ja varblased. Inimasulate läheduses võib rünnata ta kanapoegi, talvistes söödapaikades põldpüüsid ja isegi sinikael-part ei või teda nähes enam oma pääsemise peale kindel olla. Kui saaklinde on tema elupaigas ohtralt, võib ta murda kuni viis väikest lindu tunnis ning toituda vaid nende ajudest. Kuid sellele vaatamata ei suuda nad värvuliste arvukust eriliselt mõjutada; pesitsusalal suudavad raudkullid hävitada kõige enam vaid 8 % kohalikest värvulistest.

Raudkull on meil tavaline haudelind ja läbirändaja, keda võib meil kohata aastaringselt. Raudkull kuulub looduskaitse alla.

 

Loe täiendavat infot!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik

2. Otsi liiginime järgi:

3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri