Kõrkja-roolinnu laul Kõrkja-roolind
Väga elava ja ettevaatliku linnuna tegutseb kõrkja-roolind varjatuna ning osavalt liikudes madalal põõsastikus ja rohttaimestikus. Suvel võib teda kohata seal, kus pilliroo- ja pajutihnikud vee läheduses võtavad enda alla küllalt suure pindala. Pesitsusperioodil reedab kohalviibimise isaslindude laul, mida kuuldub kogu ööpäev läbi. Eriti intensiivselt kostub laulu koidikul. Kõrkja-roolinnu laul on vali ja jõuline. Tema laul sisaldab palju mitmekesiseid kriiksuvaid, krääksuvaid ja vilelisi helisid, mis osalt on võetud teiste linnuliikide laulust. Välimuselt on kõrkja-roolinnud aga küllalt tagasihoidlikud, sulandudes hästi oma keskkonnaga - pruunikirju sulestik on seljal mustatriibuline, näol moodustuvad kontrastsed vöödid: tume kiird, hele kulmutriip ja tume silmatriip.
Kõrkja-roolinnud on vastavalt sobiva biotoobi olemasolule levinud üle kogu Eesti. Laiemalt on nende levikualaks Euroopa, Põhja-Aafrika ja Lääne-Aasia. Talvitusalad asuvad aga Aafrikas, Sahara kõrbest lõuna pool. Siinsetele pesitsusaladele jõuavad nad alles aprilli lõpus-mai alguses, läbiränne kestab juuni alguseni. Lahkumine talvitusaladele algab juba augustis, mil toimub ka põhjapoolsete haudelindude läbiränne. Seega veedavad kõrkja-roolinnud meil vaid 3-4 kuud.
Pesa ehitab kõrkja-roolind tavaliselt vee lähedale, mõnele mättale või põõsasse, väga hästi varjatud kohta. Pesa on harilikult kausjas ning koosneb kõrtest, taimevartest ja samblast. Juuni lõpus või juuli alguses muneb emaslind pessa 5-6 valkjat, hallikate või pruunide täppidega kirjatud muna ning haub neid üksi 2 nädalat. Umbes sama kaua läheb veel aega, kuniks pojad lennuvõimestuvad.
Kõrkja-roolind pole Eestis looduskaitse all, kuid arvukus on mõnevõrra vähenenud. Rahvusvaheliste ohuhinnangute järgi on liik soodsas seisundis, kuid samuti langeva arvukusega. Suuremaid arvukuselangusi Euroopas on seostatud põuaperioodidega talvitusaladel Aafrikas.