Jäälind

Liiginimi eesti keeles Jäälind
Liiginimi ladina keeles Alcedo atthis
Rahvapärasid nimesid Sinilind, jäärähn, sinisibu-tsirk, vahajalg
Suurus Pikkus 17-19 cm, millest 4 cm on nokk. Tiibade siruulatus 24-26 cm. Kaal 35-40 g.
Levik Eestis on jäälind tavalisem Lõuna-, Kagu- ja Põhja-Eestis. Euraasias levinud alates Briti saartest ja Lõuna-Skandinaaviast kuni Sahhalini ja Jaapani saarteni ning Põhja-Aafrikas, Indo-Malaisia ja Indo-Austraalia saartel. Põhjapiir Euroopas 60. laiuskraadil.
Arvukus Eestis pesitseb 200-500 paari. Talvitub 20-100 isendit.
Elupaik ja -viis Elutseb põõsaste ja puudega kaetud järskude kallastega jõgede, ojade, järvede ja kraavide läheduses, kus on puhas läbipaistev vesi ja vaikne vool. Eestis on suurim tõenäosus neid kohata Kagu-Eesti jõgede liivakivipaljanditega lõikudel. Pesitsevad üksikute paaridena ja on päevase eluviisiga.
Ränne Saabumise ja lahkumise aeg sõltub ilmastikust ja varieerub märgatavalt. Enamik jäälinde saabub märtsi lõpus - aprilli alguses. Lahkutakse augustist alates kuni oktoobri lõpuni ning talvitutakse Kesk- ja Lõuna-Euroopas, kuigi mõnikümmend isendit võib ka talveks meile jääda.
Toitumine Toitub peamiselt väikestest kaladest. Sööb ka putukaid ja teisi selgrootuid, põhiliselt veeloomi, eriti kiilivastseid. Võib süüa ka limuseid, pisivähke, usse, õige harva ka väikseid konni. Toitu varitsedes istub liikumatult veeäärsetel okstel ning saaki märgates sukeldub selle järele vette.
Pesitsemine ja areng
Pesitsuspaikadeks on liivakivi-, savi- või turbajärsakutesse kraabitud urud. Pesa rajamine võtab aega umbes nädala. Tavaliselt kaevatakse pesakoobas kaldajärsakusse, mis asub vahetult veekogu ääres, paari meetri kõrgusele veepinnast. Koobas koosneb umbes poole meetri pikkusest ülespoole kaldega käigust ja selle lõpus asuvast avaramast kojast. Sinna munetakse 6-7 valget muna, mida vanemad hauvad kordamööda 21 päeva. Umbes kuu aja pärast lahkuvad pojad pesast, kuid vanemad toidavad neid veel mõne päeva. Tavaliselt kasvatavad jäälinnud aastas üles kaks, aga vahel ka kolm pesakonda.
Ohustatus ja kaitse Kuulub looduskaitsealuste liikide II kategooriasse. Peamisteks ohuteguriteks on veekogude eutrofeerumine, keskkonnamürgid ja kliimamuutused. Karmidel talvedel hävib palju talvituma jäänud linde, samuti ohustavad pesarüüstajad ja jahimehed. Rahvusvaheliselt on tema staatus "soodsas seisundis", kuid arvukus on langemas.

 

Loe lühiteksti ja vaata pilti!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik

2. Otsi liiginime järgi:

3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri