Sinikael-part

You need Plug-In support

Sinikael-pardi hääl

 

Sinikael-part

Sinikael-part on suur, püstise hoiakuga lind, partidest Eesti kõige tavalisem. Hundrüüs isaslind on metallrohelise pea, kitsa valge kaeluse, purpurpruuni rinna, musta sabaaluse ja tuhmkollase nokaga. Ülejäänud kere on kahvatuhall. Emaslind on pruun ja triibuline, tumedama kiiru ja silmatriibuga, oranži noka ja mustja nokaseljakuga. Üks värvilisem element on siiski ka emaslinnu sulestikus - sarnaselt isasega on ka nende tiivaküüdus sügavsinine ja ääristatud valgega.

Sinikael-pardi häälitsuseks on klassikaline, kodupardilt tuntud prääksumine. Enamiku maailma kodupardi tõuge ongi aretatud just sinikael-partidest. Liigi looduslik vorm elutseb igasugustel veekogudel. Nad võivad pesitseda väikesaartel ja rannikul, samuti järvedel, jõgedel, tiikidel, karjääriveekogudel, rabajärvedel jm, sõltumata sellest, kas veekogu asub asulas või on isoleeritud suurte metsamassiividega. Samuti elutsevad nad meeleldi metsaservadel ja isegi linnaparkides.

Liigi levila on üpriski lai, kattes enamuse põhjapoolkerast. Peamiselt on nad paigalinnud, kuid külmemates paikades pesitsevad asurkonnad on sunnitud veekogude kinnijäätumisel siiski veidi lõuna poole lendama. Eestisse jääb sinikael-parte talveks suhteliselt palju ning seda enam, mida pehmemaks muutuvad talved. On ka neid, kes rändavad lõunasse: sügisränne algab juba augustis ja kestab kuni veekogude külmumiseni. Tagasi tulevad sinikaelad juba märtsis, vahel isegi veebruaris.

Pesakoha valivad isa- ja emaslind koos ning pesa ehitatakse vee lähedale, tavaliselt varjatud kohta maapinnale, kuid mõnikord ka kõrgemale, näiteks endisesse varesepessa. Munema hakkab emaslind aprillis, kurnas on 8-11 muna. Kui emane asub hauduma, lahkub isane ja läheb koos teiste isaslindudega sulgima. Emane haub mune 22-30 päeva. Pärast koorumist juhatab ta pojad veekokku ning enam pere pesale ei naase. Pojad on algusest peale suhteliselt iseseisvad, kuid jäävad siiski ema valvsa pilgu alla kuni lennuvõimestumiseni 50-60 päeva vanuselt.

Looduskaitse alla sinikael-part ei kuulu ning tegu on populaarse jahilinnuga. Mõningast ohtu võib neile kujutada veekogude reostumine, samuti kiskjad. Rahvusvaheliste ohuhinnangute järgi on tegu soodsas seisundis oleva liigiga, kelle arvukus on tõusuteel.

Loe täiendavat infot!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik

2. Otsi liiginime järgi:

3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri