Piiritaja

 

Piiritaja

Piiritajat peetakse harilikult ekslikult üheks pääsukeseliigiks, kes ta aga tegelikult pole. Piiritaja tiivad on palju kitsamad ja pikemad, sirbikujulised. Ka ei näe me piiritajat kunagi traatidel istumas. Iseloomulik on veel tema hääl: "viirg-viirg...", millest ka tema nimi. Tõepoolest on piiritaja selline lind, kes peaaegu kogu oma elu veedab õhus, vaid üliharva klammerdub ta mõne rõhtsa seina külge. Kui piiritaja aga maha satub, siis rabeleb ta abitult ega suuda õhku tõusta.

Selle huvitava linnu käitumist võib igaüks hõlpsasti vaadelda, sest piiritaja on Eestis inimkaasleja number üks. Kuigi algselt oli ta metsalind, elab praegu valdav enamus kõigist nii Euraasias kui ka Aafrikas pesitsevatest piiritajatest inimasulate läheduses.

Kuna lind väga osav lendaja on, siis püüab ta kogu oma toidu õhust, valides välja just kiiremad saakloomad: kiilid, kärbsed jt. Kui aga ilm läheb ootamatult külmaks ja niiskeks, siis on piiritajal kohe nälg majas - putukad ei lenda enam. Kaitseks selle eest on tal välja kujunenud mitteregulaarne letargia, mis on Eesti lindude hulgas kõige täiuslikum just piiritajal: tal esineb tardumusuni, mille vältel võib kehatemperatuur langeda 20 °C-ni. Tardumusunes võivad pojad olla kuni kaks nädalat, vanematel kulub see aeg pikkadeks toidotsingureisideks.

Pesa ehitab piiritaja õhus lendavatest kiududest ja sulgedest, mida seob oma sülje abil. Pesitseb ta peamiselt katusealustes, aga ka puuõõntes ning pesakastides. Peale kaheksapäevalist ehitustööd muneb piiritaja 2...3 muna, mida haub sõltuvalt ilmast kas poolteist nädalat või tunduvalt kauem. Pärast koorumist on pojad kaua pesas ja jällegi seda kauem, mida vähem toitu vanemad neile tuua saavad. Pärast pesast lahkumist saavad nad kohe iseseisvateks.

Piiritaja lahkub oma kaugesse Lõuna-Aafrika talvekorterisse varakult - augusti teisel poolel. Kevadel jõuab ta Eestisse alles alates mai keskpaigast.

See suitsmust valge kõhupoolega ja sügavalt harkis sabaga pääsukestest suurem lind ei kuulu looduskaitse alla.

 

Loe täiendavat infot!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik

2. Otsi liiginime järgi:

3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri