Tuttvart

 

Tuttvart

Tuttvart on lühikese jässaka kere, peene kaela ja suhteliselt suure peaga sukelpart, kelllel on kuklal iseloomulik tutt. Hundrüüs isaslinnul on must sulestik, kollane silm ja valged küljed, kuklatutt ripub pikalt. Emaslind on pruunikas heledamate külgedega, millel on enamasti hajusad tumedamad laigud. Siirderüüs isaslind on tuhmpruunide külgedega ja hundsulestiku mustad alad saavad pruuni varjundi.

Liigi levila ulatub Põhja-Palearktikas Islandilt Kamtšatkani, lõunapiir jääb Kesk-Euroopasse ja Põhja-Mongooliasse, Jaapanis Hokkaido saareni, levila põhjapiir aga põhjapolaarjooneni. Tuttvart on osaliselt rändlind, kes talvitub valdavalt Kesk- ja Lääne-Euroopas. Eestis on tuttvart üks arvukamaid sukelparte, kes on levinud eelkõige Lääne-Eesti saartel, Põhja-Eesti rannikualal ja Emajõe jõgikonnas. Tuttvart saabub meile aprilli esimesel poolel, maikuus esineb põhjapoolsemate isendite massiline läbiränne. Sügisränne toimub septembris-oktoobris, kuid viimaseid rändavaid isendeid on kohatud veel novembri esimesel poolel. Siin pesitseb umbes 3000-5000 paari tuttvarte, kuid läbi rändab kümneid tuhandeid. Pehmetel talvedel võivad osad tuttvardid jääda ka Eesti vetesse talvituma.

Tuttvardid tegutsevad meresaartel ja rannikul, suurte ja väikeste järvede ääres, jõekoolmetel, kalatiikidel ja rabalaugastel. Nad pesitsevad harilikult tihedate kogumikena, sageli naerukajakate koloonias, sest nii on oht röövlooma või -linnu toidulauale sattuda väiksem. Pesa ehitab vart maapinnale rohu sisse, vooderdab selle paksult kuivanud või värske rohuga ja omaenese udusulgedega ning muneb sinna juuni esimesel poolel 7-12 valkjas-oliivpruuni muna. Juuni lõpus kooruvad esimesed pojad ja umbes samal ajal lendavad isalinnud merele, et seal seltsis sulgida. Sageli otsivad nad punapea-vartidega seltsi, et see kogum suurem oleks. Pojad lennuvõimestuvad alles augusti keskpaigas, mistõttu neil on palju looduslikke vaenlasi - eelkõige kärplased ja kullilised.

Looduskaitse alla tuttvart Eestis ei kuulu ning nad on meil soodsas seisundis. Euroopa asurkond laiemalt on aga hinnatud ohulähedaseks. Neid ohustab elupaikade hävimine või kvaliteedi langus reostuse, kuivendamise, turbakaevanduse ja põllumajanduse intensiivistumise tõttu. Samuti on tegu jahilinnuga, keda mitmes riigis kütitakse massiliselt.
Loe täiendavat infot!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik

2. Otsi liiginime järgi:

3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri