Hüüp

Liiginimi eesti keeles Hüüp
Liiginimi ladina keeles Botaurus stellaris
Rahvapäraseid nimesid Roohärg, ööhirmutaja, öölind, sookurat, soiulind, küüp, järverüüpaja, mereümp, möhistaja, kõrkjalind.
Suurus Ronga suurune. Kehapikkus 69-81 cm, tiibade siruulatus 100-130 cm. Kaal 860-1900 g.
Levik Euroopas, Aasia põhja- ja idaosas, ning Põhja-Aafrikas. Omaette asetsev asurkond on veel Lõuna-Aafrikas.
Arvukus Eestis Väikesearvuline ja paigutiesinev. Eestis pesitseb 300-400 paari, talvitub 1-10 isendit.
Elupaik ja -viis Laialdaste roostikega veekogudel: järvedel, merelahtedel. Eelistab seisvat vett. Väga varjatud eluviisiga - päeval peitub ühel jalal seistes roostikus, tegutseb videvikus. Hädaohu korral sirutab kaela välja ja jääb liikumatuks, meenutades sedasi kuivanud roovarte vihku.
Ränne Enamasti rändlind (Kaukaasias paigalind), kes talvitub Vahemere ääres, Ida-Aafrikas ja Kesk-Aafrika lõunaosas. Lendavad peamiselt üksikult. Eestisse saabumine sõltub varakevade ilmast. Tavaliselt saabuvad märtsi keskpaigast aprilli keskpaigani ja lahkuvad septembri lõpul - oktoobri algul. Üksikud isendid talvituvad meil.
Toitumine Peamiselt kalatoiduline: enamasti sööb kokre, linaskit, ahvenat ja haugi. Harvem sööb ka konni, konnakulleseid, vesilikke, veeputukaid, mõnikord kuni mügrisuuruseid imetajaid. Varitsedes seisab kaua veepiiril ja siis haarab saagi kiire nokaliigutusega. Noorlinde toidetakse peamiselt kullestega.
Pesitsemine ja areng
Naaseb aastaid samasse pesitsuskohta. Pesitseb kõrkja- ja pillirootihnikutes, mis vahelduvad vabaveelaikudega. Emaslind ehitab tihedas taimestikus veest välja ulatuvatele mätastele lohaka, kuni poolemeetrise läbimõõduga pesa. Kurnas on 3-6 muna. Haub peamiselt emaslind 25-26 päeva. Pojad hakkavad pesast väljas käima 2-3 nädala vanuselt ja õpivad lendama kahekuustena. Seniks sõltuvad nad emaslinnu toitmisest.
Ohustatus ja kaitse Kuulub kaitstavate liikide II kategooriasse. Peamiseks ohuteguriks on rooalade liiga intensiivne majandamine ning piisava suurusega kompaktsete roomassiivide puudumine. Samuti ohustab teda häirimine pesitsusperioodil. Rahvusvaheliselt on hüüp soodsas seisundis, kuid arvukus langeb.

 

Loe lühiteksti ja vaata pilti!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik
2. Otsi liiginime järgi:
3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri