Karvasjalg-viu

 

Karvasjalg-viu

Karvasjalg-viu ehk taliviu on rongasuurune meil küllaltki tavaline talikülaline. Ta on üsna sarnane hiireviuga, kuid tema keha alapool on tunduvalt heledam, valkjas. Vaid kõhualuse keskosa on tumepruun. Ka oma üldvärvuselt on ta hiireviust heledam, keha põhitooniks on helepruun. Tiivad on samuti helepruunid ja tiivanukil on teravalt eralduv tume kolmnurkne laik. Sabatipul on tume vööt. Oma nime on viu saanud selle järgi, et tema jalgade jooksmeosa, mis muidu on muudel viudel paljas, on temal kuni varvasteni sulistunud.

Lennupildi järgi tunneb karvasjalg-viu üsna kergelt ära. Lennul on näha tiivanukkide tumedad laigud, linnu kurgualune ja puguala, jalgade alumine osa ning saba keskosa on heledad, kõht ja saba tipp tumedad. Samuti on tumedad tiibade hoosuled, ent see tunnus on üldine. Lennul hoiab taliviu oma saba suhteliselt koos ega aja seda lehvikjalt laiali, nagu seda teiste viude, näiteks hiireviu puhul.

Karvasjalg-viu saagiks on peamiselt pisiimetajad ja maapinnal tegutsevad linnud. Taliviu on meil, nagu nimigi ütleb, talilind, Eestis pesitsemise kohta puuduvad usaldusväärsed andmed. Karvasjalg-viu on ka läbirändaja, keda võib kohata kevadel märtsi keskelt kuni mai alguseni ja sügisel septembri lõpust oktoobri alguseni.

Karvasjalg-viu on looduskaitsealune liik.

 

Loe täiendavat infot!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik

2. Otsi liiginime järgi:

3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri