Öösorr

You need Plug-In support

Öösorri häälitsus

 

Öösorr

Vanade eestlaste juttudes võib kohata kahte huvitavat lindu. Esimene on selline, keda hüüti laiskkulliks, sest ta oli nii laisk, et magas päevad läbi ja inimene võis talle metsarajal ettevaatamatult kõndides peaaegu peale astuda. Teine lind oli aga ööelanik, kes nahkhiire moodi lendas ja imelikke hääli tegi. Harva teati, et päevane laiskkull ja öine ööketraja üks ja seesama lind on - öösorr.

Nagu nimest arvata võib on tema üks tavalisemaid öiseid häälitsusi sorrr..., nii see ongi. Tema "sorin" võib kesta kuni viis minutit. Peale selle on tähele pandud öösorri laksutamist, see tekib mängulennul tiibade üksteise vastu löömisest. Harilikult lendab lind hääletult, osavalt putukaid püüdes.

Tema meelistoiduks on mitmed mardikad ja liblikad, neid püüab ta ainult õhust. Kui linnu pesaehitamiskunsti järgi otsustada, siis võib küll öelda, et öösorr on väga laisk. Nimelt ei ehita öösorr üldse pesa. Ta muneb oma paar muna otse maapinnale, kusjuures tihti ei viitsi ta isegi teerajalt kõrvale astuda. Kui aga hädaoht silmapiiril, siis võib ta oma munad ka teise kohta nihutada. Pojad kooruvad öösorril kahe ja poole nädala vanuselt, öösel.

Kus me võime siis öösorri näha? Kõige enam meeldivad talle hõredad männipuistud, aga elab ta ka segametsades. Rände ajal võib teda isegi suure linna parkides näha. Ka öösorr on rändlind, kes talvitama lendab Aafrika lõunapoolele. Kuna tal on sügisel pikk ränne teha, siis alustab ta lahkumist juba augusti lõpul või septembris. Kevadel pesitsuspaikadele naaseb öösorr mai esimesel poolel.

Ehkki ta on laialt levinud nii Euroopas, Aasias kui ka Aafrikas, ei ole tema arvukus kuigi suur ei Eestis ega ka mujal. Selle pruunika käosuuruse linnu kohta on ka nii öeldud: "öine jahimees vilistab koerakarja, siis plaksutab pikka piitsa ning ketrajapiiga hakkab oma vokki vuristama," - igal juhul pole kahtlust, et ta huvitav lind ei oleks! Ka kuulub öösorr looduskaitse alla.

 

Loe täiendavat infot!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik

2. Otsi liiginime järgi:

3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri