Urvalind

 

Urvalind

Urvalind sarnaneb kujult siisikesega, kuid on veidi suurem. Urvalind kuulub meie kaunimate laululindude hulka. Eriti äratab tähelepanu tema tume-karmiinpunane laup ja isaslinnu roosa varjundiga rind.

Väga seltsiva linnuna esineb urvalind peaaegu alati salkadena, mille suurus võib rändeaegadel ulatuda sadade ja tuhandete isenditeni. Eriti rahutud ja häälekad on kevadised rändesalgad, sügisel paneme neid aga vähem tähele. Inimest lubab urvalind mõnikord läheneda paari-kolme meetri kauguseni. Salkades näib lindude omavaheline side olevat tugev, sest on esinenud juhtumeid, kus mõne isendi sattumisel püünisesse teised tema hääle peale tagasi pöörduvad ning samuti püünisesse satuvad. Omavahelisi tülisid ei näi urvalinnul esinevat ja arvatavasti hoiavad paarid kokku aasta läbi.

Väljaspool pesitsusaega tarvitab urvalind peaaegu ainult taimset toitu. Kõige sagedamini nokitseb ta kaseurbadest seemneid, kuid otsib toitu ka lepaurbadest ja kõrgetelt umbrohtudelt. Eks sellisest toitumisviisist on tulnud ka tema nimi - urvalind.

Urvalinnu lihtne ja vuristav laul koosneb paljudest kutsehäälitsustest ja on enamasti tasane ja kõlatu. Meie kuuleme seda vaid hilistelt läbirändajatelt kevadel ja õnnekombel ka suvise hulkumise ajal. Eestis urvalind ei pesitse, vaid on rohkearvuline läbirändaja. Sügisel nähakse esimesi linde juba septembri teisel poolel, suuremad parved saabuvad aga oktoobris ja novembris, kellest väiksem või suurem osa jääb ka talveks kohale.

Oma põhjapoolsel kodumaal, taigas ja metsatundras, pesitseb urvalind mõnel pool hajusate kolooniatena. Paksuseinalise pesa ehitab emaslind põõsastele või puude alumistele okstele. Pessa muneb urvalind 3...7 muna. Pojad haub emaslind välja kiiresti, ainult 10...11 päevaga. Selline kiire pesitsemine on ilmselt tingitud vajadusest kiiresti ära kasutada kõige paremat toidukülluse perioodi, mis põhjamaa lühikese suve tingimustes ruttu möödub.

 

Loe täiendavat infot!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik

2. Otsi liiginime järgi:

3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri