Siisike

 

Siisike

Siisike on pisikest kasvu vintlane, kelle tunneb hõlpsasti ära tema kollase-musta-kirju sulestiku järgi. Linnu tiivad on tumedad ja kollase või kollakasvalge mustriga, sabatüviku küljed kollased ja ülejäänud saba must. Keha kljed on kollased ja alaservas tugevate triipudega. Isaslinnul on must kiird ja kurgualune ning rind ja päranipuala rohekaskollased. Emaslinnu kiird on hallikasroheline, rind ja päranipuala tuhmimat tooni ja hajusa triibustusega.

Väljaspool pesitsusaega on siisike väga seltsiv ja liitub sageli koos urvalindudega suurteks parvedeks. Siisikese lennujoon on lainjas ja hüppeline ning seetõttu kõigub osa linde parves lennates üles, osa aga alla ja kogu parv tantsiskleb pidevalt. Toitumisel ripub siisike tihti kase- või lepaurbade ja peente oksakeste küljes, selg allapoole nagu tihasel. Siisikese kestev ja väga kiiretempoline laul on sädistav põimik kutsehüüdudest ja mitmesugustest kiiksuvates, vuristavatest häälitsustest ning lõpeb alati laialt venitatud kääksuva tooniga. Oma laulu esitab siisike tavaliselt puuvõras, aga vahel ka lennul.

Juba märtsi lõpus moodustavad siisikesed paarid. Isaslind laulab sel ajal kõrgel puuladvas, ajades emaslinnu juuresolekul tiibu ja saba laiali. Aeg-ajalt hüpleb isaslind ümber emaslinnu, suled pealael turris, puguala pungil, tiivad longus ja laialiaetud saba kõrgele tõstetud, nii et kollased sulepartiid on hästi nähtaval. Kui emaslind hakkab tiibu väristama ja manguvalt piiksuma, saab ta kaaslaselt noka vahele seemnekesi.

Pesa on paksuseinaline, meenutab ehituselt ja materjalilt ohakalinnu pesa ning paikneb enamasti okaspuu külgoksal kuni 5 m kõrgusel. Emaslind muneb 4-5 valkjat pruunika kirjaga muna, mida haub 11-13 päeva. Poegade eest hoolitsevad mõlemad vanalinnud. Pojad on pesahoidjad ja lahkuvad pesast umbes kahenädalastena.

Eestis on siisike ränd- ja hulgulind. Kevadel ja sügisel toimub ka hulgaline siisikeste läbiränne ning suur hulk isendeid tuleb meile ka talvituma. Põhilised rändemassid liiguvad meie aladelt läbi aprillis ja septembris. 

Loe täiendavat infot!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik

2. Otsi liiginime järgi:

3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri