Väiketüll

Liiginimi eesti keeles Väiketüll
Liiginimi ladina keeles Charadrius dubius
Rahvapäraseid nimesid Väikerüüt, jõerüüt
Suurus Kehapikkus 15,5-18 cm, tiibade siruulatus 32-35 cm, kaal 33-44 g.
Levik Väiketülli pesitsusareaal on üsna lai, ulatudes Lääne-Euroopast Indo-Hiina ja Filipiinideni ning Fennoskandiast Põhja-Aafrikani. Pesitseb praktiliselt kõigis Euroopa maades, va Iirimaa ja Island. Euraasia lääneosas ja Põhja-Aafrikas pesitsevad väiketüllid on valdavalt rändlinnud, kes talvituvad Sahara kõrbest lõuna poole jäävatel aladel ja Araabia poolsaarel. Kesk- ja Ida-Aasias pesitsevad väiketüllid talvituvad valdavalt Indias ja Kagu-Aasias.
Arvukus Eestis pesitseb 1000-2000 haudepaari.
Elupaik
Eupaigana eelistab väiketüll padjandikulist klibust mererannikut, analoogiliste kallastega järvi ja jõgesid, samuti suuri vanu paemurde, kruusaauke ja liivikuid. Kohastumine inimtekkeliste paikadega on tema arvukust viimasel ajal suurendanud.
Ränne Rändlind. Saabub meie aladele aprillis, läbiränne kestab kogu maikuu. Põhjapoolsete pesitsejate tagasiränne ja kohalike lindude lahkumine algab juba juuli keskpaigas ning viimaseid isendeid võib rannikul kohata septembri lõpus-oktoobri algul.
Toitumine Toitub eranditult selgrootutest loomadest, eelistades enim vastseid.
Pesitsemine Pesaks on tavaline maapinnalohk, mille ta väikeste kivikestega korralikult ära vooderdab või mudaste pinnaste puhul vooderdiseta jätab. Pessa munetakse juuni alguseks 4 väikest kollakashalli mustpruunide täppide ja kriipsukestega kirjatud muna. Mune hauvad ja poegade eest hoolitsevad võrdselt mõlemad vanemad. Pesahülgajatest pojad arenevad suhteliselt kiiresti ja lennuvõimestuvad enamasti juba juulikuus.
Ohustatus ja kaitse Kuulub kaitstavate lindude III kategooriasse. Euroopas pesitsevate väiketüllide arvukus langeb järjepidevalt juba 1990ndate lõpust alates, selle peamiseks põhjuseks peetakse kliimamuutusi ja sobivate pesapaikade kadumist. Looduslikeks vaenlasteks on eelkõige väikesed ja keskmise suurusega röövlinnud.

 

Loe lühiteksti ja vaata pilti!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik
2. Otsi liiginime järgi:
3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri