Liivatüll

Liiginimi eesti keeles Liivatüll
Liiginimi ladina keeles Charadrius hiaticula
Rahvapäraseid nimesid Liivarüüt
Suurus Kehapikkus 17-19,5 cm, tiibade siruulatus 35-41 cm. Kaal 50-65 g.
Levik Levinud Gröönimaa ja Euraasia tundra- ja taigavööndi veekogude ääres ja mererannikutel, samuti Läänemere ja Põhjamere rannikutel. Talvitusalad asuvad Lääne-Euroopas, Põhja-Aafrika rannikul ja kogu Aafrikas lõuna pool Saharat. Eestis tüüpiline rannikulind.
Arvukus Eestis pesitseb 1000 - 2000 haudepaari. Arvukas läbirändaja.
Elupaik ja -viis Asustab Eestis eelkõige saari ja mererannikut. Leidub enim hõreda ja madala taimestikuga liivatel ja kiviklibustel rannalõikudel, aga ka hooldatud madalmurustel rannaniitudel.
Ränne Rändlind. Esimesed tüllid saabuvad märtsi lõpus, põhjapoolsete asurkondade läbiränne vältab kogu aprilli ja maikuu. Sügisränne on aktiivseim augusti lõpust septembri keskpaigani ning lõpeb oktoobris.
Toitumine Põhitoiduks on selgrootud loomad, peamiselt erinevad veelimused.
Pesitsemine ja areng
Liivatüll ehitab oma pesa maapinnal kraabitud lohku, mille vooderdab ühesuuruste väikeste kivikeste, veetigude kodade või murusel alal ka väheste kõrtega. Rannaheinamaadel ei ole harulduseks ka liivatülli pesa sõnnikul. Pessa muneb emaslind mai lõpust juuni keskpaigani 4 valkjashalli mustade täppide ja kriipsudega muna, mida hauvad mõlemad vanalinnud. Pojad kooruvad juuni keskel ning lennuvõimestuvad juulis. Pesakond püsib mõnda aega koos, sügisrände alguseks laguneb, linnud kogunevad suurtesse parvedesse ja lahkuvad. Pesa hukkumise korral võib esineda järelkurni.
Koht ökosüsteemis Tülli vaenlasteks on eelkõige suured kajakad, väikekiskjad. Jahilinnuna tänu oma väiksusele ka mingisugust tähtsust ei oma.
Ohustatus ja kaitse Liivatüll kuulub kaitstavate liikide III kategooriasse. Vaenlasteks on eelkõige suured kajakad ja väikekiskjad. Rahvusvaheliste ohuhinnangute järgi on tegu soodsas seisundis oleva liigiga, kuid arvukus on languses. Ohuteguriteks võib olla merereostus, eriti Läänemeres, ja sobivate elupaikade kadu.

 

Loe lühiteksti ja vaata pilti!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik
2. Otsi liiginime järgi:
3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri