Roo-loorkull

 

Roo-loorkull

Roo-loorkull ehk rookull on rongast veidi suurem röövlind. Linnu pea on hele ja kere sulestik valdavalt või üleni tumepruun. Isaslinnu saba ja osaliselt ka tiivad (tiivanukid, laba-hoosuled) on tuhkhallid. Emaslind seevastu on üleni tumepruun, ainult pealagi on kollakas ja tiibade eesserv heledam. Päranipuala on sõltumata sulestikust (noorlinnu või vanalinnu sulestik) alati pruun, mitte kunagi valge. Linnu saba on ühevärviline ning sõltuvalt soost kas pruun (emaslinnul) või hallikas (isaslinnul). Roo-loorkulli pea on muust kehast veidi heledam ja sellel on silma ümber kuklani ulatuv tumedam vööt. Linnu nokk on tüviku poolt kollane, otsast must. Kurgualune on valge. Jooksmeosa on lindudel paljas, jookse ja varbad on kollaselt värvunud, küüned mustad. Noorlind on ühtlaselt pruun, vanalinnust tumedam, ega oma heledat ala kaela esiküljel; ainukese heleda piirkonnana tuleb noorlinnu puhul arvesse pealagi, kuid sedagi mitte alati.

Roo-loorkulli võime kohata suuremate roostike ja roo-soode ning muude sarnaste paikade läheduses. Saagilennul kohtab teda ka soiste niitude ja avavee kohal. Kõige enam on teda Matsalus. Mujal esineb üksikute paaridena.

Pesa ehitab lind madalasse vette roostikku või siis selle lähedale kuivale maale. Pesa ehitusmaterjalideks kõlbab kõik, millest jõud üle käib, kuid enamaltjaolt on selleks roog. Pesa läbimõõt on umbes meeter. Maismaapesades on ka lehtpuude oksi, heina ja puitunud taimevarsi. Selle kõige keskel asuv pesalohk vooderdatakse roolehtede ja kuluga. Pesas on täiskurn umbes aprilli keskel ja siis on seal tavaliselt 3...6, harva 2...8 muna. Pojad kooruvad juuni keskel ja peidavad end üsna varsti pärast seda roogu, kus redutavad kuni lennuvõimestumiseni.

Roo-loorkuli toiduks on igasugused väiksemad närilised, vesimutid, pardisuurused linnud (peamiselt lauk), linnupojad, lõpnud või haiged veepinnal ulpivad kalad. Rookull on osav pesarüüstaja.

Roo-loorkull kuulub looduskaitse alla.

 

Loe täiendavat infot!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik

2. Otsi liiginime järgi:

3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri