Kodutuvi
Kodutuvi on kaljutuvi kodustatud alamliik. Tema looduslik vorm on levinud Kesk-Aafrikas, Lähis-Idas ja Kesk-Aasias, Indias ja Vahemere ääres. Kodustatud vorm on introdutseeritud aga üle Kesk- ja Põhja-Euroopa kuni Siberini ning Austraaliasse.
Kodutuvi on meile kõigile tuttav linnatänavatel ning jõekallastel tegutsev lind. Ta on umbes hakisuurune ja tänu inimese lahkele kaasabile sageli ka teiste tuvidega võrreldes küllaltki kopsakas. Enamik kodutuvisid on värvuselt põhiliselt hallikad, punase ja rohelise metalse läikega kaelal. Osa isendeid võivad aga olla valge- ja hallikirjud, üleni tumehallid, punahallid või punakreemikad jne.
Elupaigana eelistab kodutuvi inimasulaid, vanu mahajäetud (aga vahel ka töötavaid) tootmishooneid, samuti viljasalvi. Toitumisaladeks on asulad ning asulalähedased põllud ja aiad. Tema toit on peaaegu eranditult taimne, koosnedes suurel määral inimesele mõeldud toiduainetest - teraviljast ja erinevatest jäätmetest. Sel põhjusel suudavad kodutuvid, kes looduslikult elavad soojas kliimas, meil külma talvega toime tulla.
Eestis pesitsevad kodutuvid teadaolevalt vaid tehisobjektides. Kõige sagedamini ehitatakse pesa majade pööningutele, katuste alla, väljaulatuvatele karniisidele või müüridesse. See valmistatakse pesapaiga vahetus läheduses leiduvatest materjalidest - olgu selleks kasvõi suitsukonid. Pööningutele munetud munad võivad sageli ka lihtsalt paljal kivil asetseda. Tuvid pesitsevad suve jooksul kaks korda, märtsist kuni septembrini, kuid mõned võivad pesitseda ka aastaringselt. Emaslind muneb kaks lumivalget vutimuna suurust muna, mida mõlemad vanalinnud hauvad 16-19 päeva. Pojad saavad lennuvõimelisteks tavaliselt kolme nädala vanuselt, kuid vanemad toidavad neid kokku kuni viis nädalat.
Looduskaitse alla kodutuvi ei kuulu. Looduslikud kaljutuvipopulatsioonid on oma aladel aga kahjuks vähenemas. Kodutuvide vaenlasteks on eelkõige kassid, kajakad ja varesed. Tiheda asustuse korral võivad neil levida ka viirushaigused, mis põhjustavad lindude massilist hukkumist, eriti linnades.