Kodutuvi

 

Kodutuvi

Kaljutuvi ehk kodutuvi on meile kõigile tuttav linnatänavatel ning jõekallastel tegutsev lind. Lind on umbes hakisuurune ja tänu inimese lahkele kaasabile sageli ka küllalt kopsakas, nii et sageli meenutab tema kehaehitus küll rohkem vutti kui tuvi.

Kodutuvi on värvuselt põhiliselt hallikas, tema keha ülapool on küllalt ühtlaselt hall, päranipuala valge. Tuvi tiivad on pealtpoolt hallid, altpoolt sageli heledad. Küünarhoosuled on tumeda tipuga ja seetõttu on see osa tiivast mustatriibuline. Ka tema tiibade tipmised hoosuled on tumedad. Linnu saba on hall ja otsast tume ning lennu ajal hoiab ta seda tavaliselt lehvikuna laiali. Kodutuvi keha alapool on jalgadest alates tahapoole helehall, puguala ja rind aga on sageli lihaka läikega tumehallid. Linnu kael on eest hall, külgedel aga on sellel allpool punakalt, ülalpool rohekalt metalselt läikivate sulgedega kaetud ala. Tuvi pea on tumehall ja silmas allapoole on selle külgedel õrn roosakas läige. Tuvi nokk on tumehall ja ka vahanahk pole enam nii hele, kui teistel tuvidel, see on samuti hall. Linnu silmad on tumepunased. Jalad helepunased.

Kodutuvi eelistab elupaigana inimasulaid, vanu mahajäetud (aga ka töötavaid) tootmishooneid, eelistades viljasalvi muudele toitumispiirkondadele. Tänu inimkaaslevale eluviisile on tal ka teised toitumisharjumused. Kui metsikud tuvid toituvad üldiselt valdavalt taimsest toidust, siis kodutuvid on juba enamuses kohastunud inimese pillava elulaadiga, toitudes peamiselt toidujäätmetest või siis nendest toidupaladest. mida inimesed meelega neile pakuvad. See kohastumus võimaldab neil ka talve üle elada. Talveks kogunevad kodutuvid linnadesse ja suurematesse asulatesse, kus siis toitutaksegi just nimelt inimese elukondlikest jääkidest.

Tuvid ei karda inimest ning sageli otsivad ise nendega kontakti. Samas aga ei tohiks ettevaatust unustada, on ju kodutuvid paljude haiguste edasikandjad ning aeglaselt lähenevat tuvi tuleks pigem vältida.

Looduskaitse alla kodutuvi ei kuulu.

 

Loe täiendavat infot!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik

2. Otsi liiginime järgi:

3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri